ryba jako zdroj nákazy?

Peking ruší lety, zavírá čtvrti. Lidé spojují novou vlnu Covid-19 s lososy

Rodina nosí roušky kvůli koronaviru
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
18.6. 2020 11:29
Téma:

Čínské hlavní město Peking žilo 57 dní bez toho, aby se mezi obyvateli lokálně přenesla nákaza novým koronavirem. To se změnilo minulý čtvrtek. Od té doby úřady hlásí přes 150 případů, uzavírají se celé čtvrti, jejich obyvatelé nesmí město opustit, ruší se stovky letů a zavírají školy. Obchody a restaurace se pak zbavovaly zásob lososů, protože ryba dovezená z Evropy byla s novou vlnou nákazy spojována.

Případy nové vlny nákazy koronavirem v čínském hlavním městě jsou spojené s velkým tržištěm Sin-fa-ti. Když se objevily zprávy, že stopy koronaviru našly na prkýnku používaném k porcování z Evropy dovážených lososů, zachvátila podle pekingského korenspodenta stanice BBC Čínu lososová panika.

 

Norští dodavatelé tak celý víkend řešili rušení čínských objednávek na dodávky ryby. Supermarkety a restaurace v Pekingu importované lososy stahovaly z nabídky. Čína dokonce na čas dovoz ryb z Evropy zastavila.

 

Po úterním jednání čínských a norských úřadů se ale obě země shodly na tom, že norský losos nemůže být zdrojem nové vlny nákazy. To potvrzují i epidemiologové. Z odebraných vzorků na tržišti bylo 40 pozitivních na koronavirus, ne všechny pozitivní vzorky ale byly spojené s místy, kde lososy zpracovávali.

 

Že nejsou žádné důkazy naznačující, že by losos mohl být hostitelem viru, potvrdilo i čínské Centrum pro kontrolu nemocí. Jeho zástupce ředitele Š' Kuo-čching uvedl podle BBC, že virus musel být na tržišti už dříve. Podle virologů potřebují viry k šíření buňky vybavené konkrétními receptory, ty ale v případě koronaviru zatím vědci zaznamenali jen u savců, nikoliv u ryb.


 

Zavírání škol, omezení dopravy

Peking kvůli novým případům přenosu viru opět přistoupil k razantním opatřením. Vymezil 27 čtvrtí, jejichž rezidenti nesmí město opustit. Obyvatelé jiných částí města mohou, ale jen s negativním testem na koronavirus. Testovací centra ale hlásí vytížené kapacity.

 

Železniční spojení bylo, zatím do 9. července, omezeno. Do středy bylo zrušeno 1 200 letů. Zavřeny byly základní a střední školy a univerzity, bazény, tělocvičny a fitness centra a nesmí se pořádat ani sportovní akce.

 

 

Oproti únorovým opatřením přijatým na zastavení první vlny koronaviru zůstávají otevřené obchody, úřady a podniky. Ve středu úřady zaznamenaly v Pekingu 21 nových případů nákazy. Což je méně, než v posledních dnech.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz