neštěstí v prešově

Ohnivé peklo v paneláku: Sousedku jsme slyšeli křičet. Pak už bylo ticho...

Tomáš Brych
Tomáš Brych
Aktualizováno 8.12. 2019 12:40
Téma:

Lidé, kteří přežili výbuch plynu v paneláku v Mukačevské ulici v Prešově, se jen těžko zpamatovávají z šoku, který prožili. Někteří za svůj život vděčí neskutečnému štěstí a náhodě.

Kdo mohl, ze spodních poschodí vyskočil z hořícího paneláku oknem, ale lidé ve vyšších patrech museli čekat na pomoc hasičů. Schodiště se zřítilo a oni tak zůstali uvěznění v hořícím pekle.

 

Manžel paní Silvie šel kráce před výbuchem zkontrolovat, jestli plyn, kteří všichni cítili, neuniká právě z jejich bytu v devátém patře. Když se vracel, výbuch ho zasáhl ve výtahu. "Výtah se zavřel, rozjel se a v tu chvíli to bouchlo," popsal Marek Majoroš pro tvnoviny.sk.

 

Tlaková vlna vyrazila dveře výtahu a Marek byl zraněný. Ale jako zázrakem se mu z kabinky podařilo dostat ven. "Na poschodí jsme byli čtyři a jednu paní jsme slyšeli křičet. Potom přestala," líčil zdrcený muž.

 

Oheň se snažili hasit  hasicími přístroji. Po telefonu byli v kontaktu s operátory hasičů, kteří k nim vyslali pomoc na vysokozdvižné plošině. "Chválabohu to pro nás skončilo šťastně. Je mi hrozně líto sousedů," doplnila Markova žena Silvia.

 

Jen s poraněnou hlavou vyvázl pan Jan. "Stáli jsme na balkóně a křičeli, aby pro nás přišli, protože s námi byla matka s malým miminkem. Naštěstí se je podařilo zachránit."


Výpovědi lidí, kteří přežili výbuch paneláku:

Štěstí naopak neměl muž, kterého zachytily kamery, jak stojí ve svém bytě a nevěřícně zírá ven z domu v místech, kde předtím byly panely. Jeho dcera ho poznala na odvysílaných záběrech. "Moje matka tam zůstala určitě a otec byl na těch záběrech. Nevím, co se s ním stalo. Nikdo o něm nechtěl nic říci, včera do desáté večer," zoufala si žena před domem.

 

Z ohnivého pekla se jeden z obyvatel domu snažil dostat seskočením z balkonu do nižšího patra. Bohužel při seskoku přepadl přes zábradlí a zřítil se z 11. patra na zem a byl na místě mrtvý.


Hasiči bojovali o každou vteřinu, aby se k lidem dostali:

GALERIE: Výbuch plynu v Prešově - 2. den

1
/
10
Zdroj: TV Markíza
Výbuch plynu v Prešově - muž v horním patře čeká marně na záchranu

Související témata:
TN.cz