VLÁDA PŘITVRDILA

Pendleři si budou muset vybrat. Vydělávat, nebo trávit čas s rodinou

František Nyklas
František Nyklas, Vladimír Hoť
Publikováno 25. 3. 2020
Téma:

Zhruba každý pátý nemocný koronavirem v Karlovarském kraji souvisí podle statistik s pendlery - tedy s lidmi, kteří jezdí pracovat do zahraničí. V tomto případě do Německa.

Středa byla posledním dnem, kdy mohli pendleři za prací do Německa z Karlovarského kraje vycestovat. Od čtvrtka už budou platit přísnější podmínky.

 

Buď zůstanou lidé zaměstnaní v zahraničí doma, nebo tam odjedou s tím, že tam budou pobývat tři týdny a po návratu budou držet čtrnáctidenní denní karanténu. Doba pobytu v Německu se může případ od případu lišit.

 

Hejtman Karlovarského kraje nové opatření vítá. Už proto, že kraj eviduje pět pendlerů s koronavirem a navíc, z posledních šesti pozitivních případů, bylo pět pacientů v přímém kontaktu s lidmi pracujícími za hranicemi.

 

 

"Samozřejmě ti lidé tím, že budou neustále jezdit ven a zpátky, tak nám to sem můžou neustále zavážet. Takže to opatření aspoň nějaké je," říká hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

 

Hejtman dále naznačil, že jedná s představiteli Saska a Bavorska, kam lidé za prací z Karlovarského kraje jezdí, o finančních kompenzacích a případném ubytování. Někteří pendleři se už na novou situaci připravili a našli si v Německu přechodné ubytování.

 

 

Část z nich zůstane doma a řešit to budou případně neschopenkou. Karlovarský kraj má v tuto chvíli nakažených 48 lidí, což je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel nejvíc v České republice.

 

Česká vláda se dohodla s německou stranou, že zákaz se nebude týkat pracovníků ve zdravotnictví a složkách IZS. Potvrdil to ministr vnitra Jan Hamáček.

TN.cz