Vyšetřování

Pendolino srazilo 11letou dívku. Podle místních se tragédii dalo zabránit

František Nyklas
František Nyklas
5.12. 2020 22:43
Téma:

Policie a Drážní inspekce pokračují ve vyšetřování páteční nehody, při které v Plzni rychlovlak usmrtil 11letou dívku. Podle místních se tragédie nemusela vůbec stát, kdyby bylo kolejiště lépe chráněné bezpečnostním plotem. Dívka si s bratrem měla přes koleje zkracovat cestu do školy. Chlapec, který byl svědkem nehody, skončil v šoku v nemocnici.

Zastávkou projíždějí vlaky vysokou rychlostí. Strojvůdce pendolina tak neměl v podstatě žádnou šanci srážce s dítětem zabránit. Lidé k místu neštěstí v pátek i v sobotu přinášeli svíčky, květiny a hračky. Všichni si kladou otázku, jestli se tomu dalo předejít.


Tragédie by se určitě nestala, kdyby děti v pátek použily podchod. Bezpečně by se dostaly na druhou stranu na sídliště, kde je škola. A nemusely jít riskantně přes koleje. "Dívka šla přes trať mimo místo určené k přecházení,“ řekla policejní mluvčí Michaela Raindlová.

 


Trať je v některých místech lemovaná protihlukovou stěnou a částečně i plotem. Dá se jimi ale bez problémů na koleje projít. "Tady v tom případě pravděpodobně děti napodobovaly některého z dospělých,“ tvrdí psycholog Sava Arabadžiev.


Přebíhání kolejí je prý tady úplně běžně. Podle místních by pomohlo, kdyby bylo oplocení úplně neprostupné. "Ne na všech místech je ale možné plot instalovat. Například z důvodu přístupnosti záchranným složkám,“ řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.


Za prvních 11 měsíců roku zemřelo na železnici 223 lidí a 262 se zranilo. Mnoho z nich podobně zbytečně jako v pátek školačka v Plzni.

TN.cz