Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sociální dávky

Peníze místo poukazů v hmotné nouzi! Rodiny však mají smůlu

Finance v rodině
Zdroj: Thinkstockphotos

Některé skupiny chudších lidí v hmotné nouzi už nebudou dostávat část příspěvků na živobytí v poukazech, ale znovu v penězích. Týká se to především lidí umístěných v domovech důchodců. Novelu zákona dnes schválili poslanci ve Sněmovně.

Sněmovna dnes schválila s úpravami předlohu poslanců z politického hnutí ANO. Strany ČSSD a KDU-ČSL však neprosadily pozměňovací návrhy, které by vedly ke kompletnímu zrušení poukazů jako takových.

 

Poslanci tvrdí, že povinné poukázky akorát zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy.

 

Pokud novela projde Senátem a podepíše ji prezident, dávky v penězích budou dostávat lidé v domovech pro seniory, dále pak lidé, kteří jsou déle než měsíc v nemocnici a také lidé s omezenou svéprávností.

 

Rodičů malých dětí a rodičů studentů do 26 let se tedy změna netýká.

 

Úřady práce jsou povinny vydávat potřebným poukázky od loňského prosince. Poslanci tak chtěli omezit zneužívání sociálních dávek, stát má tedy už přes půl roku kontrolu nad tím, za co lidé s hmotnou nouzí utrácejí.

 

 

Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku, dostávali doposud v poukázkách až 65 % dávek. Z toho si pak mohou kupovat základní věci jako potraviny, drogistické potřeby, léky, dětské zboží, školní potřeby a oděvy.

 

Co je však zakázáno, je nákup alkoholu a cigaret.

mj ČTK