Zákonodárci

Peníze pro lidi pracující na dohodu i paušální daň. Na obojí poslanci kývli

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Počtvrté za čtyři dny v pátek zasedla Sněmovna. Poslanci měli na programu schvalování kompenzace za období koronakrize pro lidi pracující na dohodu a také zavedení takzvané paušální daně pro živnostníky. Oba dva návrhy zákonodárci dopoledne podpořili.

Stát by měl lidem pracujícím na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ) kompenzovat výpadek příjmů v období epidemie koronaviru.

 

Předložený (a následně schválený) návrh počítá s kompenzací 350 korun na den za období od března do června - lidé pracující na DPP nebo DPČ by tak mohli celkem získat 31 150 korun. Podmínkou ovšem je, aby platili nemocenské pojištění a na dohodu pracovali nejméně čtyři ze šesti měsíců před vypuknutím koronakrize a neměli jinou práci.

 

Na kompenzaci pro "dohodáře" výrazně tlačila opozice, dosud zákonodárci posvětili jen bonus pro živnostníky a společníky malých "eseroček." Poslanci díky široké podpoře návrhu peníze pro lidi pracující na dohodu schválili zrychleně. Normu musí ještě potvrdit senátoři.

 

 

Řešil se také vládní návrh takzvané paušální daně pro živnostníky s ročními příjmy do 800 tisíc korun. Ti by si tak mohli nově vybrat placení jediné fixní částky místo plateb daní a zdravotního a sociálního pojištění zvlášť. I tuto novinku poslanci v prvním čtení podpořili. 

 

Paušál vláda pro příští rok vypočítala na 5740 korun měsíčně. Lidé, kteří se pro něj rozhodnou, tím ovšem přijdou o možnost čerpat další daňové slevy či úlevy - třeba na děti.

TN.cz