Dopad koronaviru

Penzijní systém se propadl! Za první pololetí je v deficitu téměř 14 miliard

Okradený důchodce
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 31. 7. 2020
Téma:

Systém důchodového pojištění v České republice se po dvou letech znovu propadl. Za první pololetí dosáhl deficitu 13,9 miliardy korun. Zhruba před rokem byl systém penzí v přebytku 6,3 miliardy korun.

Příjmy z pojistného za posledního půl roku jsou kvůli pandemii koronaviru a následné krizi oproti loňskému roku přibližně o 1,5 miliardy korun nižší.

 

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění.

 


"Příjmy systému důchodového pojištění tvoří zejména pojistné na důchod, které je součástí pojistného na sociální zabezpečení,“ stojí na webu ministerstva. Za prvního půl roku dosáhly 242,7 miliardy korun. Loni to bylo 244,1 miliardy.


Zvedly se však výdaje asi o 18,7 miliardy korun. Za prvních šest měsíců letošního roku se výdaje na důchody dostaly na 253,3 miliardy. Správa vyšla na 3,2 miliardy. Loni za první pololetí částka činila 237,5 miliardy korun.


V prvních dvou měsících roku 2020 byly příjmy vyšší než loni přibližně o 5,6 miliardy. V dubnu však ministerstvo financí zaznamenalo pokles o 1,6 miliardy, v květnu dokonce o tři miliardy.


Podívejte se v záznamu pořadu Napřímo, jak o důchodech hovořila v dubnu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD):

 

TN.cz