Nastartujme Česko

Perličky na dně a Obrazy dní. Švandovo divadlo pomáhá jinak

V této těžké době se cení o to víc, když se někdo snaží pomáhat a rozveselovat. Švandovo divadlo se hned na začátku karantény rozhodlo, že se vrhne na obojí. Až tato doba pomine, budeme tak díky němu mít umělecky zachované koronakrizové období do všech detailů!

Švandovo divadlo bylo jedno z prvních, které začalo šít v době koronaviru roušky. Členové divadla ale nezůstali jenom u toho. Rozhodli se, že pomohou také tím, co umí nejlépe, a to uměním. Začali na sociálních sítích pravidelně přidávat videa a prostřednictvím nich povzbuzovat veřejnost.


Videa rozdělili do dvou linií. Jako první začali vydávat tzv. Perličky na dně, kdy herci (např. Robert Jašków) v průběhu krize natáčeli své světlé okamžiky z domovů. "Důvod vzniku videí byl takový psychosociální a ozdravný, abychom o sobě věděli a abychom tu divadelní komunitu udržovali nějak tak při sobě,“ vysvětlil umělecký šéf divadla Martin Františák.

 

 

Druhá část videí se nazývá Obrazy dní. Divadlo oslovilo přední české umělce, literáty, básníky, spisovatele a novináře, mezi nimiž jsou například Kateřina Tučková, Karel Hvížďala, Ivan Motýl a další. Každý z nich měl za úkol sepsal nějakou báseň nebo esej, ve které představí svůj pohled na dobu, ve které nyní žijeme.

 

"Vznikl tím trvalý otisk dní, proto Obrazy dní, ve kterých žijeme. Okamžiků, které myslíme si, budou brzy v té čerstvosti a autenticitě zapomenuty a možná malinko pokřiveny a historií zohýbány,“ doplnil Františák s tím, že je to podle něj jedinečný materiál pro budoucnost, třeba i k případnému možnému zinscenování.

 


Ačkoliv je divadelní sezóna ukončená, Švandovo divadlo už se teď připravuje na tu následující. Zkoušejí nové inscenace a vy se tak můžete těšit například na "Zabíjejte popírače klimatických změn“. „Protože až skončí koronavirus, budeme zase řešit klimatické změny,“ dodal Františák.

 

Víte o jakékoli iniciativě nebo aktivitě, která se snaží nastartovat ekonomiku? Máte nápad, jak pomoci lokálním podnikatelům nebo živnostníkům? Dejte nám vědět! Napište nám na nastartujmecesko@nova.cz nebo na facebook.

sik TN.cz