hledání chiméry

Peroutka před Hitlerem varoval, doložili vědci. Hrad tvrdí opak

Miloš Zeman - 1
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Miloš Zeman

Hradní peripetie kolem neexistujícího Peroutkova článku s titulkem "Hitler je gentleman", vstoupily do další fáze. Článek se patrně našel, ale nikde se v něm nepíše o gentlemanství. Peroutka naopak před Hitlerem varuje. Hrad ale trvá na svém...

Hitler nebyl gentleman a Peroutka toto slovní spojení nikdy nepoužil. Naopak napsal, že Hitler má rysy "politické geniality". Inkriminovaný článek zveřejnil jak mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, tak po něm i Ústav pro českou literaturu, který se dopátral dokonce necenzurované verze textu (ZDE). Tiskovou zprávu ústavu pak ZDE.

 

 

Ačkoliv i průměrný školák pochopí, že novinář Ferdinand Peroutka před Hitlerem jednoznačně varuje, Hrad ústy mluvčího Ovčáčka tvrdošíjně trvá na tom, že Peroutka Hitlera obdivoval.

 

Ukázka z Peroutkova cenzurovaného textu:

 

 

Kromě toho Hrad stále nepovažuje tento článek za ten, který už od ledna všichni usilovně hledají, aby doložili prezidentovu poznámku na fóru o holokaustu o selhání intelektuálů. Miloš Zeman dokonce vypsal odměnu sto tisíc korun tomu, kdo článek objeví. Dosud se tak nestalo a podle historiků a literárních vědců ani nestane - text, kde by Peroutka označoval Hitlera za gentlemana, prostě neexistuje.

 

Nejnověji objevený Peroutkův článek vyšel v Přítomnosti 16. března 1938. Záhy ale cenzoři vydání novin pozměnili a článek v dalších vydáních dne vyšel s prázdnými místy. Důvodem cenzury nebylo to, že by Peroutka Hitlera vychvaloval, ale naopak - novinář před Hitlerem důrazně varuje. Tak, že se toho i cenzoři zalekli.

 

 

"I když Hitlerovo nadání jest pro nás zlověstné, varujme se toho, abychom jej neuznali. Dívejme se na věci tak, jak jsou: máme odpůrce, v jehož charakteru je několik zřejmých rysů politické geniality. Ani toho se ovšem nelekejme: žádnému ani částečnému géniovi se nepodařilo vyvrátit svět z jeho přirozené základny," píše například v textu Peroutka.

 

I tak ale Miloš Zeman a s ním i jeho mluvčí Jiří Ovčáček trvají na svém: článek "Hitler je gentleman" se podle nich jistě najde nebo  přinejmenším pátrání po něm trvá. Miloš Zeman navíc opět chybně citoval Ferdinanda Peroutku, když tvrdil, že "ocenil vynikající schopnosti říšského kancléře". Peroutka ve skutečnosti psal o "pozoruhodných" schopnostech.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / David Garkisch