Mars 2020

Perseverance funguje podle předpokladů. NASA zveřejnila další úchvatné fotografie

Přistání Perseverance na Marsu
Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Martin Klícha
Martin Klícha
20.2. 2021 7:07
Téma:

Americká NASA zveřejnila další úžasné záběry z mise na Marsu. Podle posledních zpráv je rover Perseverance v pořádku, vše pracuje tak, jak má. Nově byly také zveřejněny fotografie přímo z přistávacího manévru a z povrchu Marsu.

Ve čtvrtek NASA učinila další velký krok. Na povrch Rudé planety dopravila zatím největšího a nejsložitějšího robota. Svět s napětím sledoval, zda sonda přežije sedm minut hrůzy, jak se přezdívá složitému manévru.

 

Sonda na Marsu přistávala z příletové dráhy, vůbec neparkovala na orbitě. Inženýrům se podařilo velmi přesně dosednout v cílové oblasti kráteru Jezero.

 

NASA postupně zveřejňuje další záběry a data, které rover posílá zpět na Zemi. Podle kontrol zatím vše funguje přesně tak, jak má.

 

 

Vesmírný robot ihned po dosednutí odeslal na Zemi několik fotografií, kdy měl ještě na kamerách kryty a kolem vířil prach z přistání. NASA už také zveřejnila kvalitnější obrázky z povrchu Marsu a také záběr z přistání, kdy je vesmírné vozítko zavěšeno pod přistávacím modulem krátce před dosednutím na povrch.

 

 

Na reportáž TV Nova o prvním dnu Perseverance na Marsu se můžete podívat zde:

TN.cz