Britská monarchie

Pět NEJ královských svateb: K některým vůbec nemělo dojít!

Svatbu v pořadí šestého následníka britského trůnu sledovalo sice asi nejvíc lidí v historii, ale zdaleka nebyla tou nejdůležitější. Za posledních sto let vystrojila královská rodina už řadu sňatků. Připomeňte si pět nejvýznamnějších, které na dlouhou dobu ovlivnily chod království.

Svatby v britské královské rodině vždy patřily mezi nejsledovanější události v celosvětovém měřítku. Na první pohled bezstarostné okamžiky byly přitom často prosáklé politikou a nezřídka skončily tragicky.

 

Nejkontroverznější

Píše se rok 1936. Vlády se ujímá oblíbený král Eduard VIII. Ve funkci byl pouhý měsíc, když požádal o ruku rozvedenou americkou herečku Wallis Simpsonovou. Vyvolal tím dokonalou ústavní krizi a byl donucen abdikovat.

 

Na trůn tak nastupuje Jiří VI., otec dnešní královny. Kdyby se tak nestalo, dnes bychom nemluvili o Alžbětě II. a princezna Diana by nejspíš byla naživu. Nikdo by ji ale neznal.

 

Nejpevnější

Rodina je základ státu, v tomto případě království. Mlaďoučká Alžběta II. se neuvěřitelně rychle vžila do své role. Přestože jsou s princem Filipem svoji už více než 70 let bez většího skandálu, Filip se s rolí dvojky jen těžko smiřoval. Nikdy údajně nepřekousl, že si Alžběta odmítla vzít jeho jméno.

 

 

Nejslavnější

21 panovníků, 20 hlav států a téměř miliarda lidí u obrazovek. Když si bral princ Charles Dianu, byl to jeden z nejslavnějších dní monarchie. Poddaní Dianu milovali. Nebyla jako ostatní členové královské rodiny. Byla nespoutaná. Představa, že se jednou stane královnou, Brity nadchla.

 

Pár měl mít zářnou budoucnost. Právě tradice a vliv královny jejich osud změnily v tragédii. Charles měl údajně stálou milenku Camillu, původně chodil se sestrou Diany.
Spirála nešťastného manželství se zastavila v roce 1997 v Paříži, kdy Diana zahynula při autonehodě vedle svého milence. Nejšťastnější období monarchie se rychle proměnilo v jednu z největších krizí.

 

Nejnechtěnější

Charles si milovanou Camillu v roce 2005 přece jen prosadil. Na to, že je Charles prvním následníkem trůnu, to bylo fiasko. Rozvod měli za sebou oba a královna, jako strážkyně dobrých mravů, na obřad vůbec nedorazila.

 

Charles musel také udělat řadu nepříjemných ústupků. Jeho nová žena nebude například nikdy moci používat titul královna.

 

 

Nejsledovanější

Nejen nejsledovanější, ale i nejuvolněnější. Přestože nevěsta byla rozvedená, královna sledovala celý obřad z první řady. Když William odvážel Kate v kabrioletu Londýnem, jen těžko si uměl někdo představit, co se stane v sobotu 19. května 2018.

 

Za těch sedm let se hodně změnilo. Harry nepozval politiky ani vladaře. Uvolněný byl i dresscode, velká část mužů například neoblékla žaket. A pokud se u vévodkyně Kate mluvilo o střídmých šatech, Meghan měla ještě střídmější, které v přepočtu vyšly na tři miliony korun, tedy zhruba třetinu.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

CELÝ ZÁZNAM: Podívejte se na královskou svatbu prince Harryho a herečky Meghan Markle

Vladimír Kouba/epa TN.cz