Praktické dovednosti

Pilka, brousek, 3D tiskárna. Do škol se mají vrátit dílny!

Školní dílny a pracovní činnosti
Zdroj: Profimedia
Téma:

Už za dva roky by se žáci v českých a moravských školách mohli opět učit, jak pracovat rukama. Takzvané dílny ze škol zmizely už před lety, nyní to ovšem vypadá, že se praktické hodiny brzy vrátí.

Anketa

Co je pro současné děti užitečnější?

Hlasovalo 7547 lidí.
I když se mají čeští studenti znovu učit pracovat se šroubovákem nebo pilkou, doba samozřejmě pokročila a děti by tak v díllnách měly čekat třeba i 3D tiskárny.


"Když jsem chodil do školy já, stloukali jsme ptačí budky, moje děti by si na 3D tiskárně mohly tisknout kryty na mobily," říká pro Lidové noviny předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

 

Nápad na oživení dílen se líbí i premiérovi v demisi Andreji Babišovi, který se zástupci řemeslníků jednal. Praktická výuka by se do škol měla vrátit do dvou let.


 

Česko se přitom už delší dobu potýká s nedostatkem řemeslníků, kterých chybí asi 300 tisíc. Zájem o manuální profese přitom stále klesá, odborné školy musejí některé obory zavírat.

 

Školy ovšem nápad zaskočil, podle deníku až 90 procent z nich nemá vhodné prostory pro výuku dílen. Nemluvě o vhodných kantorech.

pez TN.cz