Francie

Pilot se musel katapultovat, zachytil se v drátech vysokého napětí!

Havárie F-16 - 4
Zdroj: Profimedia
Pilot zachycený v drátech vysokého napětí
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 19.9. 2019 19:47
Téma:

Nepříjemným zážitkem skončil let dvou belgických bojových pilotů Francií. Ve čtvrtek se zřejmě kvůli poruše museli z letadla katapultovat. Pro jednoho z pilotů ale drama katapultáží neskončilo. S padákem se zasekl v drátech vysokého napětí, kde visel několik hodin!

Pravděpodobně nečekané problémy s motorem přinutily dvojici belgických pilotů ve čtvrtek dopoledne nouzově opustit své letadlo. To se následovně zřítilo na bretaňskou usedlost, přičemž poškodilo dům a zapálilo pole. Informaci přinesla agentura AP.


"Bohužel jsme přišli o dvoumístný stíhací letoun F-16. Letadlo spadá pod jednotku ze základny ve Florennes. Stroj pochází z roku 1983, posádka nad Francií trénovala navigaci," uvedl důstojník belgických vzdušných sil Frederik Vansina.

 

 


Jeden z pilotů se v poklidu snesl na zem, druhý však takové štěstí neměl. Padák se mu zachytil v drátech vysokého napětí. Trvalo několik hodin, než se hasičům podařilo vypnout proud a mohli muže vyprostit. Oba piloti jsou podle Vansiny v pořádku.


Hasiči se ale museli ještě potýkat z evakuací obyvatel v okolí a s hořícím polem. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Přesné příčiny havárie vyšetřují francouzské i belgické úřady. Ztráta letadla F-16 vyjde asi na 400 milionů korun.

 

 

GALERIE: Havárie F-16 v Bretani

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Stíhačka F-16 izraelského letectva ; Stíhačka F-16 izraelského letectva


Jedná se už o druhý problém belgického armádního letectva za poslední rok. Loni v říjnu technik na letišti ve Florennes při údržbě stíhačky omylem spustil rotační dvacetimilimetrový kanón, přičemž jednu F-16 zničil a další poškodil. Více si přečtěte zde.


Podívejte se na reportáž TV Nova o nehodě ve Florennes:
 

TN.cz