Závěry vyšetřování

Pilot vylil kávu na ovládací panely! Letadlo se muselo nad mořem otočit

Lidé v letadle
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Letadlo s 337 cestujícími bylo na cestě z německého Frankfurtu do mexického Cancúnu, nad mořem se ale obrátilo a nakonec nouzově přistálo v Irsku. Stalo se tak v únoru, až nyní ale vyšetřovatelé vydali své závěry. Podle nich pilot polil kávou ovládací panely.

Airbus A330-243 musel 6. února nouzově přistát v irském městě Shannon. Dlouho nebylo jasné, proč se piloti nad Atlantským oceánem s letadlem otočili a letěli zpět do Evropy. Až nyní vydal své závěry úřad pro vyšetřování leteckých nehod, píše portál BBC.

 

Ukázalo se, že jeden z pilotů na ovládací panely vylil horkou kávu. Tlačítka na nich se začala tavit a z kokpitu vycházel kouř. Piloti si museli nasadit kyslíkové masky, zranění neutrpěli. Poté, co začaly některé funkce na kontrolním panelu selhávat, se piloti rozhodli let odklonit a nouzově přistát v Shannonu, což se podařilo.

 

Podle vyšetřovatelů neměly kelímky s kávou víčka, což prý ale bylo pro danou společnost, která let obsluhovala, běžné. Jméno společnosti úřad nezveřejnil, podle neziskové organizace Flight Safety Foundation šlo o let Condor Airlines. Operovaly ho aerolinie Thomas Cook.

 

 

Podle vyšetřovacího úřadu už společnost změnila bezpečnostní předpisy tak, aby se podobné nehody nestávaly. Všechny lety musí být vybaveny víčky na kelímky a používat je musí i posádka.

epa TN.cz