Proces ve Francii

Pilulka na hubnutí měla zabít až dva tisíce lidí, teď začal soud

Léky - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
23.9. 2019 20:28
Téma:

V Paříži odstartoval soudní proces, v němž je v hlavní "roli" lék Mediator sloužící mimo jiné k hubnutí. Podle úřadů je možné, že vedlejší účinky přípravku v zemi způsobily smrt až dvou tisíc lidí.

Jak upozorňuje CNN, soudní proces je opravdu masivní - na lavici obžalovaných sedí na 20 lidí, poškozených je přibližně dva a půl tisíce.

 

Soud řeší lék Mediator, který původně sloužil k léčbě cukrovky druhého typu. A když se zjistilo, že potlačuje chuť k jídlu, začali ho lékaři předepisovat i jako přípravek na hubnutí.

 

Jenže lék měl vážné vedlejší účinky - způsoboval pulmonární hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak v cévách, které zásobují plíce a také vedl k srdečním potížím. Někteří z pacientů tak zemřeli na srdeční zástavu.

 

 

 

Navrch ještě Mediator negativně ovlivňoval aortu, tedy největší tepnu v těle a řada jeho uživatelů tak potřebovala náhrady srdečních chlopní.

 

Mezi žalovanými je například společnost Servier, výrobce přípravku, úřad dohlížející na bezpečnost léčiv v zemi nebo senátor.

 

Lék Mediator se na trhu objevil v roce 1976 a francouzští lékaři ho předepisovali až do roku 2009. Až po 33 letech tak vedlejší účinky vedly k jeho zákazu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz