Změna čísel

PIN se při platbě bude zadávat jinak! "Všechny to zmate," rozčilují se lidé

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová, Vladimír Hoť
Aktualizováno 20:42
2.11. 2019 20:07
Téma:

Platba kartou v obchodech bude bezpečnější, ale také o něco složitější. Společnost, které patří až polovina platebních terminálů v celé Evropě, zavádí přístroje s proměnlivým číselníkem. Nemají tlačítka a kód se u nich ťuká na displej.

Lidé jsou zvyklí na platebním terminálu vídat čísla seřazená od jedničky do devítky. Stále častěji se ale budeme setkávat s tím, že budou číslice na elektronickém displeji měnit místo po každém zadání PIN kódu.

 

"Když člověk bude zadávat PIN, tak ten číselník se bude dynamicky měnit. Takže bude vlastně nemožné vypozorovat, co tam ten člověk zadává," vysvětlil mluvčí společnosti Global Payments Ondřej Holoubek.

 

Podle psychologů lidé zadávají číselné kódy hlavně po paměti a může se tak stát, že si PIN kód na novém číselníku snadno spletou. "Pro většinu lidí to bude zvládnutelné. Bude to diskriminující pro seniory a pro osoby, které prodělaly třeba nějaký úraz mozku," sdělil psycholog Karel Humhal.

 

Nové terminály disponují i funkcí, která výměnu čísel vypne a ta tak zůstanou v pozici jako na klasickém zařízení.

 

 

Firma argumentuje hlavně tím, že chce zamezit takzvanému skimmingu, tedy zkopírovaní magnetického proužku platební karty bez vědomí jejího držitele a záznamu pohybu jeho prstů po číselníku.

 

"My se snažíme chránit bezpečí zákazníků, bezpečí jejich peněz. Takže zavádíme vlastně jakékoliv opatření, které je možné," uvedl Holoubek.

 

Všechny případy tohoto podvodu, které policie zaznamenala v minulém roce, se ale staly u bankomatů, žádný u platebního terminálu. Banky zatím pohyblivé číselníky u bankomatů zavádět neplánují. I ty ale neustále vylepšují zabezpečení účtů svých klientů. Podívejte se na to, jak:
 

epa TN.cz