Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.8. 2018 13:01
Střet zájmů

Piráti se kvůli Agrofertu pustili do Babiše! Stěžují si eurokomisařům

Zdroj: TV Nova

Podle Pirátů premiér Andrej Babiš nesplňuje přísnější evropská pravidla pro posuzování střetu zájmů, která platí od srpna. Babiš podle Pirátů stále ovládá Agrofert a neoprávněně tak pobírá evropské dotace. Žádají proto Evropskou komisi o prověření.

Piráti poslali evropským komisařům podklady, které podle nich dokazují, že Andrej Babiš stále ovládá Agrofert a neoprávněně tak podle nových pravidel o střetu zájmů pobírá evropské dotace. Piráti k tomu údajně došli analýzou právních předpisů a konzultacemi s experty.

 

Brusel od 1. srpna nově požaduje, aby politik, který kontroluje rozpočet nebo využívá dotací Evropské unie, nevlastnil ani neovládal firmy, které unijní peníze čerpají.

 

Babiš už před rokem a půl, kdy byl ministrem financí, vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do dvou svěřeneckých fondů. Podle mluvčího Agrofertu tak premiér nemá žádná práva ovlivňovat činnost správců svěřeneckých fondů a nemůže ani zasahovat do obchodního vedení společností, ani je kontrolovat.

 

 

Piráti nyní požadují prošetření Evropskou komisí a poté její jasné stanovisko. Podle nich by měl Babiš za dobu svého působení ve vládě dotace vrátit. Další podrobnosti vám přineseme v Televizních novinách v 19:30.

Jaroslav Brousil/epa TN.cz
Reklama