Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kritika nákladů

Piráti za zahraniční cesty dali statisíce! Opozici se to nelíbí

Piráti mají problém! Kritizují papalášské manýry ostatních, ale podle opozice sami ve velkém zbytečně utrácejí. Jen za zahraniční cesty prý za březen na pražském magistrátu Piráti utratili už 700 tisíc korun. Kauzou se v pátek zabývala i koaliční rada, která se shodla na tom, že všechny další cesty už budou podléhat společné kontrole celé koalice.

"Předvolební lunapark přináší spoustu drahých slibů," řekl dříve Zdeněk Hřib. A podvedeni sliby Pirátů se teď cítí i pražská opozice. Můžou za to údajně předražené zahraniční cesty za asi 700 tisíc korun. 

 

"Kritizovali tradiční strany a víceméně oni dělají totéž a nejenom na magistrátě, ale kdybyste si vyjeli, jak jejich poslanci cestují, tak uvidíte, že se chovají ještě hůř. A hlavně, je to vrchol papalášství," uvedla Alexandra Udženija (ODS).

 

"Pozoruji, jak se z těch dětských politiků, za které se Piráti považovali, stávají dospělí politici až příliš rychle," přidal se i Patrik Nacher.

 

Tři sta tisíc korun měla stát cesta radního Pirátů Víta Šimrala a dalších dvou lidí do San Franciska na konferenci o umělé inteligenci. Debatovalo se tam pět dní, radní ve Spojených státech ale strávil dnů devět. "Její schválený rámec byl sice 300 tisíc, ale zdaleka nebyl vyčerpán. Vyúčtování té cesty ještě probíhá, bude to určitě podstatně méně," vysvětlil Hřib.

 

 

Podle primátora se radnímu v San Franciscu podařilo získat zajímavé kontakty. "Já jsem třeba o cestě za 300 tisíc pro radního Pirátů do San Francisca nevěděl. A asi bychom předešli této reportáži a tomu problému, pokud bychom zvážili, jestli ta cesta dává smysl," informoval Petr Hluboček (STAN)

 

Pražského primátora doprovodila na zahraniční cestě také jeho manželka. Podle primátorových slov se jedná o standardní diplomatickou konvenci. Zahraniční cesty Pirátů se řešily také na koaliční radě.

 

"Chceme politickou kontrolu nad tím, kam radní jezdí, za jakým účelem a kolik to stojí. Statisíce za cesty radních jsou podle mého názoru neobhajitelné," řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Samozřejmě kritizujeme veškeré cesty, které nemají pro Prahu smysl," přidal se Jan Čižinský.

 

Od pátku tak musí všechny zahraniční cesty magistrátních úředníků schválit Rada hlavního města. Ta se pak následně bude zabývat i tím, jak užitečná jakákoliv cesta byla.

 

Na vzniklou situaci reagoval i místopředseda Pirátů Jakub Michálek, který na facebooku vypočítával jednotlivé zahraniční cesty. "Celková bilance je taková, že zahraniční cesty Pirátů stály za 5 měsíců 160 tisíc korun, tedy průměrně 32 tis./měsíčně," bilancoval Michálek.

reg/Linda Nguyenová TN.cz