režim vyhrazené

Pirátský poslanec se měl ohánět tajnou zprávu! Našel ji prý na stole

Bára Divišová
Bára Divišová
Publikováno 31. 10. 2019

Policie bude na popud sněmovního bezpečnostního výboru prověřovat, zda se pirátský poslanec Lukáš Kolářík nedostal k tajné zprávě a neporušil zákon o ochraně utajovaných údajů. Poslanec totiž přinesl na jednání výboru zprávu, kterou možná neměl ani číst, natož ji nosit dál. Poslanec se brání, že zpráva není tajná a jedná se o nedorozumění.

Čtvrteční jednání sněmovního výboru pro bezpečnost poslanci museli přerušit. Zpráva, kterou se pirátský poslanec oháněl, se týkala chyb zabezpečení IT systému ministerstva práce a sociálních věcí a poslanec podle svých kolegů nedokázal věrohodně vysvětlit, jak k ní přišel.


"Pan poslanec Kolářík vyzval, aby jednání probíhalo v režimu vyhrazené, takže došlo k uzavření jednání, kde potom došlo k incidentu, kdy byl pan poslanec dotázán ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB), odkud má zprávu, z které čerpá. Na to pan poslanec odpověděl, že ji našel na svém stole v modrých deskách," řekl poslanec Josef Bělica (ANO).

 

 


Poslanci rovnou požádali předsedu výboru, aby o tom informoval policii, která má prověřit, zda nebyl porušen zákon o nakládání s tajnými informacemi. "V nás vzbudily dojem, že by se mohlo jednat o utajované informace, které byly v nějakém režimu, dosud nevíme jakém," pronesl poslanec Radek Koten (SPD).


Poslanec Kolářík incident považuje za nedorozumění. "Vzhledem k tomu, že jsem požadoval uzavření jednání, tak to asi kolegy zmátlo, že se jedná o utajené informace," vysvětlil.


O uzavření jednání poslanec požádal prý proto, že si nebyl jistý, jak s informacemi z dokumentů, o jejichž původu ví jen to, že ležely na jeho stole, naložit. Přestože podle něj zpráva tajná není, ukázat ji nechtěl. "Neposkytnu vám je, protože přesně popisují bezpečnostní chyby a chci nejprve prověřit, zda jsou informace pravdivé," uvedl.

 

 


"Jakékoli nakládání s tou zprávou, nosit ji kamsi, nechat seznamovat kohokoli s ní, je věc nepřípustná," objasnil bezpečnostní expert Andor Šándor.


Nakonec se ukázalo, že šlo o interní zprávu úřadu pro kybernetickou bezpečnost, která se ale mimo členů komise pro kontrolu činnosti tohoto úřadu k nikomu jinému dostat neměla. V komisi Kolářík není. Proč se objevila na jeho stole, teď prověří policie.
 

rod TN.cz