Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hazard na silnici

Pirátů silnic v Česku neubývá, experti pro ně chtějí přísnější tresty!

Petr Brzek
Petr Brzek, Jan Mareš
Publikováno 10. 11. 2019

Odborníci chtějí tvrdší tresty pro piráty silnic. Podle nich se jejich počet nesnižuje proto, že tresty jsou u nás, na rozdíl od sousedních států, poměrně mírné.

Jako přestupky skončily i dva poslední mediálně sledované případy z východních Čech. Stíhaný například nebude ani profesionální šofér autobusu, který vjel na železniční přejezd na červenou.

 

Měl v rukou 21 životů cestujících. A taky samozřejmě ten svůj. Přesto to udělal. Za pár vteřin hned několik pochybení - nedal blinkr o změně směru jízdy, předjížděl před přejezdem, vjel na něj, když svítila červená světla a k tomu ohrozil auto v protisměru.

 

"Kolegové neshledali, že by jednání naplňovalo nějaký trestný čin," říká přesto policejní mluvčí Dita Holečková. Případ od Moravské Třebové tak skončí u přestupkové komise. Maximální trest - ztráta řidičáku a několikatisícová pokuta.

 

"Je na místě některé přestupky překvalifikovat jako trestné činy. Děje se tak v Německu," má jasno mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.

Zaměstnavatel řidiče nepropustil. "Kousek" na přejezdu se ale prý odrazí v jeho hodnocení.

 

Podobně skončil i druhý nedávný případ, který se stal u Chrudimi. Tma, zatáčka, plná čára. Muž se sotva vešel mezi dva kamiony. Osobák přišel o zrcátko, na náklaďáku je škoda 50 tisíc. I tentokrát jde ale jen o přestupek. I když řidič po šíleném manévru od nehody ujel.

 

"Ono jich neubývá, protože to nepostihujeme náležitě. Když dotyčný za to dostane tisícikorunovou pokutu, tak to neodradí nikoho," zlobí se Sirota z ÚAMK.

 

Úředníci si řidiče předvolají k projednání přestupku. Podle policie jde o cizince, který se už ale několik týdnů pohybuje na území Ukrajiny.

pez TN.cz