pití ve městech

Popíjet alkohol nesmíte všude: Tady dostanete pokutu! PŘEHLED

Piknik v parku
Zdroj: Profimedia
Téma:

Zkrátit si čekání na autobus plechovkou piva nebo si otevřít lahev vína na dece v parku je v Česku poměrně běžná praxe. Lidé ale často neví, že popíjením na veřejnosti se vystavují vysokým pokutám. Mnohá města totiž pití alkoholu na některých místech zakazují.

Městské parky, historická centra, náměstí, vlakové či autobusové zastávky - to jsou ta nejčastější místa, na kterých města zakazují lidem pít alkohol. Hluk a opilecké chování lidí posilněných alkoholem totiž často obtěžuje ostatní lidi ve městě. A tomu chtějí města zákazem zabránit.

 

Pokud strážníci přistihnou člověka, že si na zakázaném místě rozdělal například plechovku piva, mohou ho potrestat. Záleží potom na konkrétní situaci, jestli policista hříšníka pouze napomene nebo mu uloží pokutu. Ta se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun.

 

Výjimku obvykle obce udělují při nejrůznějších kulturních akcích, jakými jsou třeba vánoční trhy apod. V takových případech je povoleno konzumovat alkohol v bezprostřední blízkosti stánků.

 

 

Podívejte se, jaká omezení platí v českých krajských městech:

 

Praha

V Praze nesmíte pít alkohol na všech náměstí, pokud tedy k jeho konzumaci nevyužíváte zahrádky restaurací. Stejně tak se zákaz vztahuje na většinu ulic v centru a městaké parky. Nenapijete se ani na oblíbených pražských ostrovech nebo u některých supermarketů. Za porušení vyhlášky hrozí pokuta až tisíc korun.

 

Mapu všech míst, kde se v hlavním městě nesmí pít alkohol, najdete zde.

 

Brno

Zákaz pití v Brně se vztahuje především na centrum města, tam nesmíte popíjet téměř v žádné ulici, na náměstích a ani v parcích. V okrajových částech Brna se pak nesmí pít především v blízkosti supermarketů.

 

Kompletní přehled míst, kde se nesmí pít alkohol, včetně akcí, pro které platí výjimky, najdete zde:

Zákaz pití alkoholu v Brně [doc]

Výjimky pro kulturní akce [doc]

 

 

Olomouc

V Olomouci nesmíte pít na území městské památkové rezervace, výjimku ale tvoří Horní i Dolní náměstí, kde je pití alkoholu dovoleno. Alkohol si nesmíte dát na zastávkách, nádražích, hřištích, poblíž škol, supermarketů a obchodů s potravinami, zdravotnických zařízení, u objektů orgánů státní správy a samosprávy města a poblíž objektů sociálních služeb. Alkohol je povoleno pít vždy nejméně 100 metrů od výše jmenovaných míst.

 

Ostrava

Také v Ostravě je zakázáno pít alkohol především v centru, v oblasti Vítkovic a vlakového nádraží. Výrazně omezeno je pití také téměř na celém území Slezské Ostravy. Naopak v okrajových částech města mohou pít lidé alkohol bez větších omezení.

 

Mapu všech míst, kde se v Ostravě nesmí pít alkohol, najdete zde.

 

 

Hradec Králové

Hradec Králové zakazuje pít alkohol celkem na 55 místech. Jedná se o lokality v centru města, náměstí,  městské parky, ale také okolí prodejen potravin či škol. Na okraji Hradce omezeních ubývá.

 

Mapu všech míst, kde se v Hradci Králové nesmí pít alkohol, najdete zde.

 

Liberec

V Liberci platí zákaz konzumace alkoholu v městské památkové zóně, na dětských hřištích, v parcích, v okolí budovy terminálu MHD Fügnerova, u škol a v okruhu 100 metrů od nich a také na zastávkách a nádražích. Zákaz se pochopitelně nevztahuje na předzahrádky restaurací.

 

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou v otázce pití alkoholu na veřejnosti benevolentnější než ostatní města. Zákaz platí pouze na lázeňských kolonádách, o rozšíření pásma zatím město neuvažuje.

 

 

Ústí nad Labem

Náměstí, tržiště, parky, sportoviště nebo okolí základních a mateřských škol - tam všude Ústí nad Labem zakazuje lidem pít alkohol. Omezení se týkají obvodu Město, Severní Terasa, Neštěmice a Střekov. Na konkrétní místa se podívejte kliknutím na příslušný obvod.

 

České Budějovice

V Českých Budějovicích je zakázáno pít alkoholna zastávkách, u zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče, v blízkosti kostelů, na sídlištích Máj, Šumava, Vltava a na Pražské a u centra v Suchém Vrbném. Zapovězeno je pít také na území celého historického centra.

 

 

Jihlava

V Jihlavě v loňském roce teprve začali se schvalováním vyhlášky, která by alkohol omezovala. Podle návrhu by měla být bezalkoholová zóna ohraničena ulicemi Hradební, Dvořákova, Jiráskova a Fritzova, dále by bylo zakázáno pít v Úvozu, na Okružní a na Brněnské. Zákaz se bude vztahovat i na zastávky a dětská hřiště, okolí nákupních center a městské parky. Vyhlášku ale město na svých stránkách ještě nezveřejnilo.

 

Zlín

Ve Zlíně se omezení alkoholu vztahuje celkem na 18 lokalit. Pít se nesmí na autobusových a trolejbusových zastávkách, v centru města, včetně sadu Svobody, obchodního centra Čepkov, až k hotelu Moskva, na Benešově nábřeží a na Třídě Svobody. Před dvěma lety přibyla kvůli problémům s návštěvníky diskoték také ulice Kvítková, Lorencova a přilehlý park.

 

 

Pardubice

Vedení Pardubic se rozhodlo zakázat nejen popíjení alkoholu na veřejnosti, ale i žebrání v některých ulicích. Důvodem byla zejména starost o děti, které se každý den po cestě do školy setkávají s těmito problematickými skupinami. Od 18. května proto ve městě platí nová vyhláška, která rozšiřuje zákaz pití alkoholu a žebrání o sídliště Dukla a Višňovka a jejich blízké okolí - zejména nákupní centrum v ulici S. K. Neumana.

 

Mapu všech míst, kde se v Pardubicích nesmí pít alkohol, najdete zde.

 

Plzeň

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti platí i pro město piva - Plzeň. "Přihnout" si nesmíte na sportovištích a na dětských hřištích, v parcích, na nástupních ostrůvcích městské hromadné dopravy, v prostoru zastávek a v okruhu 100 metrů od škol, hřbitovů a kostelů, veřejných budov, zdravotnických zařízení a obchodů. Výjimkou jsou oslavy příchodu nového roku. 

Související témata:
mom TN.cz