Pardubický kraj

Desítky lidí se otrávily špatnou vodou v Poličce. Město nás varovalo pozdě, tvrdí

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Petr Zapletal
Aktualizováno 20:47
6.8. 2019 15:44
Téma:

Pro podezření na nekvalitní vodu v úterý doporučilo město Polička v Pardubickém kraji svým obyvatelům, aby si převařovali pitnou vodu. Opatření se týká všech 8,5 tisíce lidí, kteří ve městě žijí. Kvůli kontaminované vodě zamířily k lékařům nejméně desítky lidí.

Kvůli zvýšenému počtu zdravotních komplikací se v Poličce začaly úřady zabývat kvalitou vody. V pondělí začaly hygienici odebírat vzorky vody. Přesné výsledky zatím nejsou k dispozici, kontaminace vody je ale již potvrzená.


Obyvatelé zasažených oblastí museli kvůli průjmům vyhledat pomoc lékaře. První případy se podle Krajské hygienické stanice (KHS) Pardubického kraje začaly objevovat již v polovině července. Po víkendu ale k téměř každému lékaři přišel někdo se zdravotními problémy. Problémy kvůli nekvalitní vodě tak mají minimálně desítky lidí.

 

"Měly s tím problémy hlavně děti. Opakovaně. Kvůli průjmum jsme se je snažili zavodnit, ale dávali jsme jim pít vodu z kohoutků, takže proto se to zřejmě pořád opakovalo," popsal pro TN.cz otec tří dětí z Poličky.


“Z důvodu možného bakteriálního znečištění byl provozovatelem preventivně odstaven vrt V6 a vrt V7, dokud nebudou známé konečné výsledky rozboru vody z těchto zdrojů. Zahájeno bylo odkalování sítě a akumulací, které jsou na trase proudění vody,“ oznámil v úterý městský úřad na svých stránkách.

 


Polička nyní bere vodu ze zdrojů Čistá a Sebranice, které podle městského úřadu nevykazují žádné znečištění. Přesto vydalo město varování.


„Do doby, než budou známy kompletní rozbory vody a případně stanovena příslušná opatření Krajské hygienické stanice Svitavy, doporučujeme občanům města Poličky z preventivních důvodů převařování vody, a to na celém území města Poličky,“ sdělil městský úřad. Podrobnosti k převařování vody najdete zde.


Hygienici už vodu testují, podle současných informací by výsledky měly být hotové ve středu.


Mnozí obyvatelé Poličky jsou pobouření tím, že se problémy dlouho neřešily. Redakci TN.cz se z Poličky ozvalo několik obyvatel, který tvrdí, že problémy trvají již asi čtrnáct dní. Podobné komentáře se objevují i na sociálních sítích.

 


“Desítky lidí nemocných a teď po 14 dnech to město veřejně oznámilo a přiznalo, že to je místní voda,“ napsal redakci jeden ze čtenářů.


“Je skutečně zarážející, že upozornění na kontaminaci pitné vody, která již několik týdnů působí mnohým občanům Poličky více či méně závažné zdravotní potíže, přichází až po tak dlouhé době!!!! Opravdu se mi nechce věřit tomu, že to nikdo nevěděl a že to bylo zjištěno až nyní,“ objevilo se na sociálních sítích.


„Nehoráznost, už tři týdny mají lidi problémy. Děti čtyřicítky teploty a zvracení a nikdo nevěděl proč. A ejhle, ona nějaká bakterie ve vodě,“ stěžuje si další obyvatelka Poličky na facebooku.
 

V Poličce začali s odkalováním vody:

GALERIE: Odkalování vody v Poličce

1
/
3
Zdroj: zpravy@nova.cz
Odkalování vody v Poličce - 3

TN.cz