závadné potraviny

Inspektoři našli na pultech šizená i zdraví škodlivá piva! Nemáte je doma?

Popíjení piva
Zdroj: Thinkstockphotos
Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
Aktualizováno 11:20
30.12. 2020 10:04
Téma:

Několik závadných druhů piva odhalila v uplynulých měsících Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Nejčastějším prohřeškem bylo klamání spotřebitele při uvádění obsahu alkoholu. To výrobce uváděl vyšší, než byla jeho skutečná hodnota. Odhaleno bylo ale také nebezpečné pivo, které obsahovalo nadměrné množství chlorečnanů. Kromě závadného zlatého moku odhalila inspekce také plesnivé vepřové.

Pivo značky "Hubertus světlý ležák Prémium" obsahovalo nadměrné množství chlorečnanů. Ty v nadměrné míře mohou být dokonce zdraví ohrožující, a proto bylo toto pivo označeno jako nebezpečné. Chlor se používá jako dezinfekční činidlo pro úpravu vody při přípravě piva. Nebezpečnou byla označena výrobní šarže 08.10. 2020. Kontrola byla provedena přímo v pivovaru Hubertus, který pivo vyrábí. 

 

Jako nejakostní byla označena tři piva značky Muflon, která obsahovala méně alkoholu, než bylo uváděno na etiketě produktu. Docházelo zde tedy ke klamání spotřebitele. Konkrétně se jedná o produkty "New England Ipa speciální světlý India Pale Ale, šarže č. 61/5", "Polotmavý ležák pivo vídeňského typu, šarže č. 42/10" a "Světlý ležák za studena chmelený, šarže č. 59/3". Všechny vzorky byly odebrány přímo u výrobce v pivovaru Kunratice. Na rozdíl od piva Hubertus nebyly tyto vzorky shledány jako nebezpečné.

 

 

Další nebezpečnou potravinou bylo označeno "zchlazené vepřové" v liberecké restauraci Depo. To mělo na svém povrchu viditelnou plíseň bílé barvy. Podle inspekce bylo 3,4 kg tohoto masa určeno pro výdej pokrmu vepřo, knedlo, zelo. 

GALERIE: Závadné potraviny

1
/
12
Zdroj: SZPI
Závadné potraviny - 1

TN.cz