Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Praktické rady

Pivo či doutníky. Tohle množství si můžete vzít na dovolenou v klidu!

Alkohol na dovolené
Zdroj: Getty Images

Řada českých turistů si před cestou na dovolenou stále dělá zásoby, hlavně alkoholu a cigaret. Koneckonců české pivo nebo cigarety jsou pro řadu cestovatelů lepší než cizí, často neprověřené značky. Lidé by si ale měli uvědomit, že existují limity pro to, kolik piv nebo cigaret si můžete vzít s sebou, aby vám nehrozilo clo nebo dokonce zabavení "kontrabandu“.

I když se limity při cestování po zemích Evropské unie liší stát od státu, existují minima, pod která Řecko, Itálie, Bulharsko, Chorvatsko či Španělsko jít nemohou. A jde o poměrně velkorysé objemy – mimo jiné 800 cigaret nebo 110 litrů piva na dospělého.

 

"Celní orgány zemí EU však mohou při určení toho, zda jsou zakoupené výrobky skutečně pouze pro vaši osobní potřebu, přihlížet k různým věcem – zda vlastníte obchodní společnost nebo pro ni pracujete, jak je zboží zabaleno a přepravováno a podobně,“ varuje Evropská unie na stránkách věnovaných cestování.

 

 

Pokud budou mít celníci při kontrole podezření, že vezete množství alkoholu nebo tabáku, které sami nespotřebujete, nebo že ho chcete prodávat, můžou po vás chtít třeba doklad o koupi. "Pokud nemůžete požadovaný důkaz předložit, budete buď muset zaplatit clo, nebo vám budou výrobky zabaveny,“ varuje EU.

 

 

Uvedené limity jsou pochopitelně pro dospělé, nevztahují se na děti – respektive ne v plné výši. Každá země má "dětské“ limity nastavené jinak a je dobré se přes cestovní kancelář či například ambasádu raději informovat předem.

 

Totéž platí i při cestách třeba do severní Afriky (Egypt, Tunisko) či Turecka. "Obecně se dá říct, že limity jsou tu srovnatelné s těmi evropskými, ale nikdy není na škodu se raději přeptat. Jinak riskujete, že o převážený alkohol či cigarety nenávratně přijdete," řekl na dotaz TN.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

pez TN.cz