Překvapivé odhalení

Pizza zdarma motivuje k práci víc než peníze, zjistili vědci

Kamarádi
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Téma:

Asi každý pracující sní o tom, že si ho všimnou šéfové a pořádně mu zvýší plat. Nový výzkum vědců z Duke university ovšem ukázal, že k práci se dá motivovat lépe. A mnohem levněji.

Podle autorů nezvyklého výzkumu totiž řadoví pracovníci ocení před penězi minijmálně dvě jiné věci - pochvalu od šéfa za dobře odvedenou práci a nebo alespoň pizzu zdarma.


Vědci zjistili, že pizza je báječným úplatkem, který na začátku týdne popíchne k lepšímu pracovnímu výkonu. Ale i s prázdným břichem je pro obyčejného člověka tou nejlepší motivací pochvala od nadřízeného za dobře odvedenou práci.


Že byste raději brali peníze? Pak jste rozhodně v menšině. Podle experimentu poslali autoři studie všem dělníkům v továrně na součástky v Izraeli tři různé zprávy. Jen je předtím rozdělili do čtyř skupin.


V nich  vědci slíbili za dobrý pracovní výkon po celý týden každému něco jiného - první čtvrtině pracantů pizzu zdarma, druhé finanční odměnu ve výši přibližně 750 korun a třetí to, že je šéf na konci týdne pochválí. Čtvrtina dělníků nedostala žádnou zprávu a neměla tak motivaci se snažit víc než obvykle.A výsledky? Na začátku týdne pracovali nejlépe ti, kteří před sebou měli vyhlídku jídla zdarma - o 6,7 procenta lépe oproti normálu. V těsném závěsu, jen o jednu desetinu procenta hůř se činili ti, kteří měli slíbenou pochvalu. Překvapivě ti, kteří měli dostat víc peněz, se snažili nejméně - jejich výkony stouply o necelých pět procent.


A na konci týdne čekalo vědce z oboru psychologie ještě větší překvapení - ti, kterým byly slíbeny peníze navíc, pracovali dokonce o 6,5 procenta hůř než ti, kteří žádnou nabídkou s mimořádnou odměnou nedostali a o experimentu tak neměli ani ponětí.


Výsledky experimentu tak jasně ukázaly, že navzdory tomu, že peníze vládnou světu, snaha po ocenění a uznání je silnější než tučnější výplatní páska.


Prý je to tím, že zatímco peníze se rychle rozkutálejí, pocit toho, že si nás někdo cení, s námi zůstává mnohem déle.

pez TN.cz