Poplatky navíc

Placení v zahraničí je pro Čechy nevýhodné. Víme, kdy to skončí

František Bůžek
František Bůžek
Aktualizováno 12.12. 2019 21:40
Téma:

Vysoké bankovní poplatky za placení v cizí měně končí. Už od neděle si za platby například v eurech banky nebudou strhávat víc než za běžné korunové platby. Čeští občané se tak nemusejí bát, že třeba při rezervaci hotelu nebo nákupu v zahraničí zaplatí bance navíc stovky korun.

Od 15. prosince začne platit nařízení o přeshraničních platbách, která zavádí omezení poplatků za platby v cizí měně. "Do této doby byly platby zatíženy poměrně vysokým poplatkem. Třeba sto korun, dvě stě korun nebo dokonce se stanovoval poplatek procentem z placené částky. Toto odpadne," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

 

"Já to vidím spíš v kontextu toho, že se volá po euru. Protože řada průmyslových podniků obchoduje se zahraničím a nese to pro ně transakční náklady," doplňuje poslanec ODS Jan Skopeček. Podle ministryně financí tím mohou výrazně ušetřit zejména podnikatelé.

 

 

Poplatek za úhradu v eurech bude tedy stejný, jako kdyby klient banky platil v korunách. Je to dobrá zpráva například pro pana Kollerta, který podniká v autodopravě. Jeho řidiči občas dostanou v zahraničí pokutu a jemu nezbývá nic jiného, než ji zaplatit - a poplatky bývají prý vysoké.

 

"Když vám přijde pokuta z Německa, což dneska v dopravě je v celku běžná záležitost, tak zhruba jedna třetina se rovnaly bankovní poplatky. Za třicet eur byl poplatek 9,81," vysvětluje autodopravce Věroslav Kollert.

 

 

Některé banky už ke snížení poplatků přistoupily samy. Další změny se chystají při placení v zahraničí, kde obchodník může dát klientovi u terminálu na výběr, zda chce platit v tamní měně, nebo v českých korunách. Jenže směnný kurz bývá podle ministerstva financí často nevýhodný.

 

"Bude se muset na tom terminálu objevit kurz, podle kterého by převáděla příslušná banka v zahraničí - kurz, který je evropské centrální banky. Občana hned trkne, že je to třeba dvacet korun za euro," vysvětluje Schillerová.

 

Změna by měla začít platit od 19. dubna 2020. Nyní se doporučuje obecné pravidlo v zahraničí platit vždy v tamní měně.

TN.cz