Cestování do zahraničí

PŘEHLED: Sem se dostanete na dovolenou, když budete očkovaní

Dovolená
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 18:17
7.4. 2021 16:25
Téma:

Přestože se po celém světě stále šíří koronavirus, který se výrazně podepsal mimo jiné na cestovním ruchu, řada lidí už nyní plánuje letní dovolenou. Tu však bude provázet mnoho omezení. Země proto ve snaze nalákat co největší množství turistů přicházejí s jednoduchým řešením. Do některých z nich bude totiž cestujícím stačit pouze potvrzení o očkování.

Vakcinační průkazy se stále rychleji stávají realitou. Řada zemí už ve snaze nalákat turisty, aby tam strávili letní dovolenou, uvedla, že budou přijímat vakcinační pasy, aby se cestující vyhnuli karanténě při příjezdu do země a mohli si tak volno užít. Zároveň pro ně bude pravděpodobně platit také méně omezení.


"Zatímco některé země jako Bulharsko nebo Thajsko průkazy stále projednávají, jiné destinace už potvrdily, že covid pasy budou akceptovat,“ píše britský The Sun.

 


První zemí, která zavedla vakcinační pasy, byl Island. Vlastní průkazy plánuje například také Dánsko nebo Švédsko. Izrael už zavedl tzv. zelený pas, který poskytuje jeho držiteli jisté výhody (například přístup do tělocvičen, hotelů nebo divadel).


Mezi další státy, které umožňují vstup naočkovaným, patří také Estonsko, Slovinsko, Rumunsko, Černá Hora, Polsko, Gruzie, Island, Libanon, Belize a Ekvádor. Nejčastější podmínkou je, že druhou dávku vakcíny musí lidé dostat nejpozději 14 dnů před vstupem do země.

 


Od dubna navíc vítá naočkované turisty také oblíbená dovolenková destinace Čechů, kterou je Chorvatsko. Zoufat si však nemusí ani lidé, kteří vakcinaci ještě nepodstoupili. V takovém případě je nutné předložit negativní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin. Zároveň pokud cestující v posledních třech měsících prodělal covid-19, stačí doložit pouze potvrzení o překonání nemoci.

 

Anketa

Plánujete vyrazit na letní dovolenou do zahraničí?

Hlasovalo 2291 lidí.


V mnoha dalších oblíbených turistických lokalitách plánují začít akceptovat vakcinační pasy před začátkem letní sezóny. Od května bude naočkovaným stačit potvrzení o vakcinaci pro cestu do Řecka, Portugalska nebo na Kypr. Od června se pak lidé tímto způsobem dostanou také do Španělska nebo na Maltu.

 

Část Čechů nemá peníze na letní dovolenou. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz