inspirujte se

Nejčastější jména dětí v ČR! Tahle budou v roce 2019 nejoblíbenější

Rodina
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Plánujete si v tomto roce pořídit miminko nebo jste snad už v radostném očekávání? Pak vás určitě nemine výběr toho nejhezčího jména pro něj. Jaká jsou ta nejčastější v ČR a která holčičí a klučičí jména budou v roce 2019 nejoblíbenější?

Zatímco někteří rodiče mají jméno pro své dítě vybráno ještě předtím, než vůbec počnou, jiní si s ním lámou hlavu až do poslední chvíle. Mnoho z nich volí netradiční jména, ta nejoblíbenější ale dlouhodobě zůstávají stejná. V Česku vedou mezi děvčátky Elišky a Aničky, mezi kluky Kubíkové a Honzíci. V Británii jsou nejpoužívanější jména u dívek Olivia a Emma, klučičí pak Noah a Liam.

 

Britský web Popsugar pravidelně zveřejňuje seznam třiceti anglických jmen, ale i jiných ze světa, která v nadcházejícím roce budou mezi rodiči nejpopulárnější. Vycházejí přitom ze statistik z předchozích let. A najdou se mezi nimi i jména, která se stále víc objevují také v Česku. Inspirujte se těmi, která poletí v tomto roce.

 

 

Pokud vám cizí jména nic neříkají a drželi byste se raději tradice, vězte, že v tom nejste sami. V České republice se na špici dlouhodobě udržují typická česká jména. I mezi TOP 20 českých jmen se ale pomalu dostávají taková, která ještě před pár roky rodičům nic neříkala. Například Sofie nebo Adam jsou mezi první trojicí poprvé v historii.

 

Seznam nejoblíbenějších jmen po děti se v Česku moc nemění. Český statistický úřad (ČSÚ) proto zveřejnili také celkový žebříček, kde najdete přehled všech jmen.

 

 

Praze vévodí Eliška a Jakub

Nejoblíbenější jméno pro holky v Praze byla letos v lednu Eliška, Viktorie a Tereza. Eliška je na čele žebříčků také v dalších osmi krajích Česka. "Naopak Tereza, která převládala v první dekádě 21. století, byla letos v Česku až na 4. místě, a v žádném kraji se neumístila na prvním místě," vysvětluje Český statistický úřad.

 

Nejčastějším chlapeckým jménem v Praze byl v lednu 2019 Jakub. Za ním následoval Jan a Filip. "Jméno Jakub je nejoblíbenějším jménem jak v celém Česku, tak i v 9 krajích republiky včetně Prahy. Druhý Jan zvítězil jen ve dvou krajích. Loňského třetího Matěje letos v Praze vystřídal Filip, který se v rámci Česka umístil až na 6. místě," doplnili statistici.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejoblíbenější jméno pro holčičky? Vládne 25 zemím a boduje i v Česku
Jaký význam skrývá vaše jméno?

mom TN.cz