Apokalypsa

Rvačka o tašky: Australané po zákazu igelitek napadají pokladní

Igelitky
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Vztek a rozčilení vyvolal u některých zákazníků největších australských obchodních řetězců zákaz vydávání jednorázových plastových tašek. Zákaz platí ve většině australských států od neděle a obchodníkům za jeho porušení hrozí vysoká pokuta.

V australském řetězci Woolworths došlo i na fyzické násilí. Australský list The West Australian uvedl, že jeden ze zákazníků začal prodavačku škrtit a podle generálního ředitele firmy Woolworths se případem zabývala také policie. 

 

Šokující incident se odehrál minulou sobotu v australském městě Mandurah. Australská média celou událost označují za jeden z projevů tzv. „taškového vzteku“, který nové opatření provází. 

 

Jiné obchody s potravinami vyslaly do prodejen více zaměstnanců, kteří budou lidem pomáhat zvyknout si na novou situaci. Zákazníci si přes to mohou v celé zemi zakoupit tašky, které se dají používat opakovaně.

 

 

Woolworths přitom odstranil ze svých provozoven jednorázové plastové tašky již 20. června, v neděli jej následoval i další obchodní řetězec Coles. Australské odbory během tohoto týdne udělaly průzkum mezi více než stovkou pracovníků obchodů. Několik desítek z nich potvrdilo, že kvůli zákazu používání jednorázových tašek skutečně čelili nadávkám a obtěžování ze strany zákazníků. 

 

Sdružení pracovníků v maloobchodě SDA připomnělo zákazníkům, že neexistuje žádná omluva za neuctivé chování vůči zaměstnancům obchodů, kteří za danou situaci nemůžou. 

 

Ministr životního prostředí v Queenslandu Leeanne Enoch uvedl pro list Brisbane Times, že jednorázové lehké plastové tašky byly hlavním přispěvatelem pro znečišťování životního prostředí.

ls TN.cz