Revoluce v dopravě

Platba kartou za JÍZDENKU: Kde všude nemusíte shánět drobné?

Platba MHD platební kartou
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Téma:

Na mnoha místech Česka už nemusíte před cestou řešit, jestli u sebe máte hotovost. Čím dál více dopravců totiž zavádí platbu jízdenky bezkontaktní kartou. Kde všude už nemusíte před nástupem do autobusu shánět drobné?

Znáte to. Vydáte se na zastávku a vtom vám dojde, že nemáte u sebe drobné, jen kreditní kartu. Nemusíte ale zoufat. Na mnoha místech republiky už můžete za jízdenku zaplatit bezkontaktní kartou, do budoucna to bude možné po celém území.

 

Princip je jednoduchý a hlavně rychlý. Cestující si ve vozech MHD zvolí požadované jízdné, na dálkových linkách to za něj může udělat řidič. Potom jednoduše přiloží svoji bankovní kartu ke čtecímu zařízení, čímž za lístek zaplatí. Terminál pak vytiskne jízdenku.

 

 

Kde si lístek kartou koupíte už dnes?

 

Plzeň

Plzeň je jediným městem v Česku, kde si můžete lístek kartou koupit ve všech vozech MHD. Každý vůz je vybaven bezkontaktním zařízením, které pracuje jak s bankovní kartou, tak s Plzeňskou kartou. Podobně si jízdenku koupíte i v automatech na některých zastávkách MHD.

 

Liberec a Jablonec nad Nisou

Severočeská města byla naopak prvními, které novinku na svém území zavedla, a to už v září 2014. Na rozdíl od Plzně ale nemají 100procentní pokrytí, lístek si bezkontaktní kartou můžete koupit v některých tramvajích a několika autobusech.


 

Brno

I v Brně je možné za jízdenku v MHD zaplatit bankovní kartou, čtečky se ve vozech objevily už v lednu minulého roku. Novinku oceňují podle brněnského dopravního podniku hlavně cizinci cestující z letiště do centra.

 

Litoměřice

Zatím posledním městem, kde je možné jízdenku koupit pouhým "pípnutím" u čtečky, jsou Litoměřice. Ve svých autobusech zavedl změnu dopravce BusLine, kromě litoměřické MHD také na vybraných dálkových linkách.

 

Karlovarský kraj

Se čtečkou bezkontaktních karet jezdí od února také autobusy v Chebu a Sokolově. Novinku do svých vozů nainstalovala dopravní společnost Autobusy Karlovy Vary. Ještě letos chce možnost rozšířit i na dálkové linky.

 

 

Olomoucký kraj

Do vybraných autobusů mohou cestující "bez peněz" nastoupit i v Olomouckém kraji, kde tuto možnost zavedl dopravce Arriva. Bezkontaktní kartou můžete za jízdenku platit na trasách Praha - Jeseník a Ostrava - Jeseník. I Arriva plánuje rozšíření.

 

Kde se novinka chystá?

 

Praha

Hlavní město je v tomto ohledu několik let pozadu. Bezhotovostní platbu za lístek chce začít testovat v autobusech číslo 119 jezdících na letiště a dvou tramvajích číslo 22. Možnost funguje zatím jen na příměstské lince Praha - Kutná hora.

 

 

Ostrava

Akceptace bankovních karet v ostravské MHD by měla být spuštěna v letošním létě. Dopravní podnik plánuje nainstalovat čtečky rovnou do všech vozidel. Systém také umožní přiřadit dlouhodobé jízdenky k jednotlivým bankovním kartám.


Hradec Králové

V Hradci Králové by měl být systém podobný jako v Plzni - bezkontaktní zařízení bude pracovat jak s bankovní kartou, tak s čipovou kartou na MHD. Novinku chce dopravní podnik zavést během března, čtečka bude zatím umístěna v pěti vozidlech MHD, a to na nočních linkách. Plné pokrytí plánuje město do roku 2017.
 

epa TN.cz