Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dobří herci

Platí na vás "psí oči"? Nenechte se napálit, psi lítost jen předstírají

Psí oči
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Stačí, aby na vás čtyřnohý miláček nasadil smutné oči, a odpustíte mu všechno na světě. Vždyť to zvíře se za svoje zlobení skutečně stydí. Nebo ne?

Internet zaplavují fotky psů, kteří s provinilým výrazem pózují vedle cedule s popisem toho, co provedli. "Shodili jsme friťák, sežrali olej a poblili páníčka, který spal. Jsme ostudy a hanby!" stojí například na jednom z obrázků, které se v poslední době objevily na sociálních sítích. Jenže s tím smutným psím pohledem to není až tak horké.

 

Zná to každý, kdo má doma psa. Přijdete domů a tam je to jako po výbuchu. A pes se s provinilým výrazem krčí někde v koutě. Nenechte se ale zmást, pes ve skutečnosti žádnou lítost ani hanbu necítí. Alespoň to potvrdila studie vědců z Univerzity v Adelaide v Austrálii, píše Daily Mail.

 

 

Smutné oči, pokrčené obočí a odvrácený zrak nejsou u psů známkami studu. Majitelé tyto znaky jen špatně interpretují, ve skutečnosti jimi pes vyjadřuje úzkost a strach z trestu. Schopnost tvářit se provinile před rozzlobeným majitelem je důkazem toho, jak se psi za víc než tisíc let přizpůsobili životu s člověkem. Dokážou totiž neuvěřitelně dobře číst řeč lidského těla.

 

 

"Všechna teplokrevná zvířata mají zakódováno sedm hlavních, tzv. primárních, emocí - strach, hněv, chtíč, mateřský cit, pocit osamělosti, hravost, radost," popisuje neurochirurg Jaak Panksepp. Naproti tomu lidé zažívají i tzv. sekundární emoce - pocit viny, hanby, rozpaky, žárlivost, nenávist, opovržení, hrdost a loajalitu. A ty podle vědců psi nemají.

 

Takže když se tváří provinile, reagují jen na chování svého majitele, na tón jeho hlasu, gesta, dokonce i na vůni, pomocí které dokážou vycítit hněv. Takže až se vám příště bude zdát, že vašemu psovi je skutečně líto, že vám zničil boty za tisíce, nenechte se zmást. Psi jsou prostě jen moc dobří herci.

mom TN.cz