Týdenní předpověď

Platí výstraha před sněhem a silným větrem! Přijdou také bouřky a kroupy

Vítr a bouřky
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
11.5. 2020 7:29
Téma:

Počasí v Česku bude opět "aprílové". Se začátkem nového týdne přichází prudký pokles teplot. Od pondělní 14. hodiny až do úterní šesté hodiny ranní je v platnosti výstraha před silným větrem a sněhem, výhledově může nebezpečí přetrvat až do středečního rána. Meteorologové varují také před bouřkami.

"Pondělí bude rozmanité. Maximální teploty budou ještě poměrně vysoké a v širokém rozmezí. V Čechách bude od 15 do 20 °C, na Moravě a ve Slezsku 21 až 26 °C, tj. hodnoty podobné očekávaným maximům. Ochlazování přijde odpoledne a večer, viz mapa k termínu 19 hodin, v Praze tou dobou už bude jen kolem 7 °C, na jižní Moravě bude ještě přes 20 °C," předpovídají odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

 

Ochlazení přijde odpoledne od severozápadu. Zprvu mírný vítr se bude v průběhu dne měnit na čerstvý jižní až jihovýchodní o rychlosti 5 až 10 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s. K ochlazení přibydou také bouřky, které podle meteorologů mohou být doprovázeny dokonce i kroupami či krupkami. Na horách na severu či západě může v průběhu večera napadnout až 10 cm mokrého sněhu.

 

 

Se sněžením je podle odborníků třeba počítat i v průběhu dalších dní, sněhové přeháňky začnou ubývat v průběhu čtvrtka a během pátku a víkendu začnou denní i noční teploty také mírně stoupat. Ve středu týdne klesnou nejnižší noční teploty až na -1 °C, nejvyšší denní nepřesáhnou 14 °C. Ve čtvrtek noční teploty mírně stoupnou na 6 až 2 °C, denní klesnou na 9 až 13 °C, na jihovýchodě země mohou vystoupat až na 16 °C.

 

 

Nad nulou se budou teploty v průběhu noci držet po zbytek týdne, přičemž od soboty mohou dosáhnout až 8 °C. Teploty v průběhu dne vystoupají na maximálně 17 °C, v závěru týdne však mohou dosáhnout až 20. Týden bude oblačný a zpočátku sněhové přeháňky v jeho průběhu vystřídají dešťové. Zejména zpočátku týdne na většině území hrozí bouřky.

 

 

Výstraha před silným větrem a sněžením platí pro celé Česko. Na většině území odborníci předpovídají nízký stupeň nebezpečí, případně nebezpečí výhledové. Převážně klidná situace by měla být na Rumbursku, Varnsdorfsku, Mostecku, Žatecku, Bílině, Lounech a Podbořanech. Vážné nebezpečí podle odborníků nehrozí ani v Aši, Plzeňském kraji a většině Středočeského kraje, s výjimkou Mladoboleslavska, Mělnicka a Mnichovohradišťska.

 

Zaskočil vás květnový sníh, mlhy nebo kroupy? Podělte se s námi o fotografie. Posílat je můžete na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook.

TN.cz