Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 6. 2018
Krach jednání

Komu vyšší platy? Odbory chtějí přidat všem, vláda jen vyvoleným

Platy
Zdroj: mediafax / Thinkstock
Ilustrační foto

Zástupci vlády se zatím nedohodli s odboráři na růstu platů ve veřejném sektoru. Dál se bude jednat o termínu navýšení, poměru rozdělení přidávané sumy na tarify a odměny a o případném rušení platové tabulky pro lidi s nejnižším výdělkem.

Novinářům to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryněmi financí a práce v demisi Alenou Schillerovou (za ANO) a Jaroslavou Němcovou (ANO) řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Další schůzka se má konat 9. července. Kabinet odborům víc peněz na platy dnes neslíbil.

 

Odbory požadují pro učitele o 15 procent vyšší sumu na platy a pro ostatní pracovníky veřejného sektoru zvýšení tarifů o deset procent, a to od října. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že do platů poputuje příští rok o deset procent peněz víc než letos.

 

Učitelé by si měli přilepšit o 15 procent. Pro ostatní zaměstnance, tedy hasiče, policisty či úředníky má být na platy o šest procent prostředků víc. Tarify by se jim měly zvýšit o dvě procenta, zbytek by byl na odměny.

 

"Budeme dál jednat o možnosti změny v poměru mezi tarifním navýšením a tím, co by zůstalo nadřízeným na nadtarifní složku... Kompromis by se dal hledat v termínu, v poměru mezi objemem a faktickým přidáním do tarifů a v možnosti zrušení první tabulky pro nejhůře odměňované," uvedl Středula.

 

 

Podle něj má ministerstvo práce nyní spočítat, kolik by škrtnutí nejnižší tabulky a odměňování pracovníků podle vyšší tabulky stálo. U nejhůř placených by to představovalo navýšení asi o 3,5 procenta a vyšlo na několik stovek milionů, upřesnil Středula.

 

Babiš už dřív řekl, že by se výdělky ve veřejném sektoru neměly zvedat plošně. Růst by měly nejhůře placeným pracovníkům a tam, kde zaměstnanci chybí. O odměňování by měli rozhodovat nadřízení. Odboráři trvají ale na navýšení tarifů. "Pokud se víc nenavýší tarifní složka platu, tak ty peníze k lidem nedoputují," dodal předseda ČMKOS.

 

Zástupci vlády odborářům víc peněz na platy neslíbili. Podle předáků by větší sumu ale mohla pak zajistit upřesněná predikce vývoje ekonomiky pro příští rok. Pokud by výsledky byly pozitivní a očekávaný růst vyšší, mohla by se zvednout i částka na výdělky. Roli by mohlo hrát také složení nové vlády a jednání s budoucími koaličními ministry, míní Středula. Ministerstvo práce má připadnout sociálním demokratům.

 

 

ČMKOS zastřešuje 13 svazů veřejného sektoru, a to třeba školské, hasičské, úřednické či zdravotnické odbory. Jejich předáci se dnešního jednání účastnili. Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634.700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat rostl o 8,4 procenta, dosáhl 31.968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29.840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

 

Odboráři vládu k jednání o zvýšení platů vyzvali v polovině března. Stěžovali si na to, že s nimi premiér nejedná. Pohrozili minulý týden protesty. Dnes se pak konala první schůzka.

epa tn.cz / ČTK