Spor u přehrady

Plavci na Lipně budou v ohrožení! Záchranáři se musí vystěhovat

Téma:

Vodní záchranná služba, která sídlí v Kyselově u Lipenské přehrady, je v ohrožení. Záchranáři využívají objekt, který patří Národnímu parku Šumava. Jeho vedení chce, aby se záchranáři vystěhovali. Ale tím by byla ohrožena bezpečnost všech návštěvníků Lipna.

Podle vedení Šumavského národního parku se sídlo vodních záchranářů nachází v těsné blízkosti přírodní rezervace Kyselovský les. Prodloužení nájemní smlouvy prý nepřichází v úvahu.

 

Činnost záchranářů v oblasti prý ohrožuje teritorium tetřeva obecného, hýla rudého nebo losa evropského. To ale záchranáři odmítají. Čekají na rozhodnutí ministerstva životního prostředí, pod které Národní park Šumava patří. Žádají ministra, aby rozhodnutí zvrátil.

 

Kyselov má pro práci vodních záchranářů ideální podmínky. Leží zhruba v polovině Lipna a záchranáři tak mají dokonalý výhled po celé vodní hladině. Pokud by o toto stanoviště přišli, byli by odkázáni pouze na základnu na levém břehu v Dolní Vltavici. Při zasahování na pravém břehu by tak měli výraznou časovou ztrátu.

 

 

Národnímu parku se rovněž nezamlouvá prodej drobného občerstvení u základny. Podle jeho vedení má větší počet lidí v lokalitě negativní vliv na životní prostředí.

 

Správa Národního parku Šumava pronajala vodním záchranářům objekt v prostoru Kyselov v roce 2011. Vystěhovat by se měli nejpozději do 15. července.

Jiří Bydžovský/epa TN.cz