problémy na jadranu

Pláže v Chorvatsku zavřeli kvůli výkalům v moři! Voda je nebezpečná pro děti

Prázdná pláž v Chorvatsku
Zdroj: Profimedia
Prázdná pláž v Chorvatsku - ilustrační foto
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Publikováno 23. 8. 2020
Téma:

Chorvatsko, které v posledních dnech zaznamenává nepříjemné nárůsty počtu nakažených koronavirem, schytává další ránu. V moři u pláží kolem Dubrovníku je voda zamořena výkaly. Nebezpečné je to hlavně pro malé děti.

Znečištěná voda se do moře dostala pravděpodobně z kanalizačního potrubí. Zamořeno bylo nejméně šest pláží v okolí Dubrovníku. Jde o pláže Sumartin Bay, Vis 2, Šulić, Danče, Hotel Bellevue a Hotel Rixos.

 

"Bylo zjištěno, že výsledky analýzy vody v moři překračují mezní hodnoty pro přítomnost bakterie Escherichia coli. Odebírání vzorků se bude opakovat, dokud nebude kvalita vody lepší. Koupání se do dalšího upozornění nedoporučuje," informoval místní Institut veřejného zdraví.

 

 

Kontaminovaná voda je nebezpečná zejména pro děti, kterým může způsobit vážné kožní problémy, které mají původ ve streptokokových a stafylokokových bakteriích. Poprvé byly fekálie v moři detekovány 11. srpna.

 

 

Chorvatsko se stejně jako další země potýká s následky koronavirové krize. Pro zemi je turistický ruch klíčový a toto může být pro místní ekonomiku další rána.

 

 

Portál The Dubrovnik Times v neděli informoval, že po dalším odebrání vzorků z 19. a 20. srpna byly výsledky mnohem lepší a čtyři pláže už tak mohly být otevřeny. Další testování bude následovat.

TN.cz