Koronavirus

Plazma uzdravených pomáhá v léčbě Covidu-19. Ministerstvo hledá dárce

Transfuze
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
24.10. 2020 15:39
Téma:

Krevní plazma uzdravených pacientů z koronaviru podle odborníků pomáhá při léčbě dalších nakažených touto nemocí. Ministerstvo zdravotnictví České republiky proto hledá dárce, kteří nemoc prodělali, a vyzývá, aby přišli plazmu darovat.

"V průběhu infekce Covid-19 se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci. Tyto protilátky v krvi vyléčených pacientů přetrvávají delší dobu po uzdravení,“ uvádí ministerstvo na webu. Podle odborníků je právě tzv. rekonvalescentní plazma jednou z možností, jak nakažené pacienty s infekcí léčit.


Ministerstvo zdravotnictví proto hledá dárce. Přijít může každý, kdo prodělal koronavirus. Plazmu, nebo krev je však možné darovat nejdříve 14 dní po uzdravení. Dotyčný navíc musí být v dobrém zdravotním stavu a splňovat podmínky dárcovství.

 


"Jako dárci jsou přednostně vhodní muži, kteří v minulosti nedostali transfuzi, a ženy, které nebyly těhotné a také v minulosti nedostaly transfuzi,“ doplnil resort. U žen, které byly v minulosti těhotné, se musí navíc udělat také doplňkové laboratorní vyšetření.


Navíc průběh onemocnění u potenciálních dárců by měl být optimální s příznaky "běžné respirační infekce" (zvýšená teplota, kašel apod.).


Přehled všech transfuzních zařízení, které rekonvalescentní plazmu aktuálně odebírají naleznete na webu ministerstva zdravotnictví.

 

Krevní plazma uzdravených podle odborníků pomáhá v léčbě koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz