KONTROLY

Děsivá odhalení inspektorů SZPI: Plíseň a pesticidy v potravinách

Nevyhovující potraviny
Zdroj: Potravinynapranyri.cz
Téma:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při svých kontrolách opět narazila na prohřešky v obchodech i restauracích. Kromě plísně našla i potraviny s vysokým obsahem jedů.

Inspekce v restauraci v Ostravě zjistila, že v kuchyni se nachází nekvalitní sýr eidam, který rozhodně už nebyl určený k jakékoliv konzumaci. "Na povrchu potraviny se nacházela plíseň. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ zní oficiální vyjádření SZPI. Zboží bylo označeno jako nebezpečná potravina.

 

V Holicích v jednom z obchodů inspekce zjistila, že se k zákazníkům může dostat nekvalitní bílé šumivé víno VillasecaI del mar, původem ze Španělska. V tomto případě byl problém ve vůni a chuti nápoje, u kterého byl s největší pravděpodobností špatně dodržený výrobní postup.

 

Svatovavřinecké víno původem ze Slovenska neuspělo při kontrole v obchodě v Mnichovicích. Zde se ukázalo, že alkoholický nápoj vykazuje tři prohřešky: špatný vzhled nápoje, špatnou vůni i chuť. Opět byl s největší pravděpodobností špatně dodrženy technologický postup zpracování.

 

 

Nejhůře ze všech potravin dopadlo pekingské zelí z maloobchodu v Bolaticích. Zde SZPI zjistila, že obsahuje až několikanásobně větší podíl flonicamidu, tedy pesticidu, na který jsou přísné normy. "V pekingském zelí byl více než trojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu flonicamidu,“ dodala. Potravina byla označena jako nebezpečná, při konzumaci zvýšeného množství těchto jedů hrozí vážné zdravotní komplikace.

 

Přímo ve výrobním středisku v Horní Cerekevi inspekce odhalila špatnou šarži para ořechů. "V para ořechách byl několikanásobně překročen limit pro obsah kontaminujících látek – aflatoxinů,“ napsala SZPI. Jedná se o přírodní plíseň běžně se vyskytující na ořechách. Pravděpodobně vlivem špatného uskladnění došlo k jejích rozsáhlé kontaminaci.

 

GALERIE: Nevyhovující potraviny

1
/
7
Zdroj: Potravinynapranyri.cz
Nevyhovující potraviny - Eidam, JÁN MICHALINA
 

bk TN.cz