Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nevhodné podmínky

Plíseň, špína, zašlá topení! Hodně ZŠ porušuje hygienické předpisy

Každá třetí základní škola v Česku nesplňuje hygienické předpisy. Nejčastěji ve školách neteče teplá voda, na toaletách chybí mýdlo či papírové utěrky, nebo prostory v budově nejsou dostatečně uklízeny. Téměř 40 procent školních tříd je také málo větraných a mají ve vzduchu vyšší hodnoty oxidu uhličitého.

Zašlá a rezavá topení, špína, plíseň, nevhodné osvětlení nebo špatné odvětrávání. S takovými nedostatky se nejčastěji setkávají hygienici ve třídách základních nebo středních škol. "Ve Středočeském kraji jsme provedli 122 kontrol škol a z toho ve 22 jsme na razili problémy," řekl Dana Šalamunová, mluvčí KHS Středočeského kraje.

 

"Zářivky buď nesvítí, nebo jich tam je nedostatečný počet, špatně otočené monitory v počítačové učebně a také podlahy, které jsou buď špatně udržovatelné, nebo už bývají poškozené, odchlípnuté a podobně," dodala Šalamounová.

 

Kontroloři se zaměřuji nejen na pořádek v učebnách, ale i dodržování technických parametrů jako jsou vhodná světla nebo zázemí keramické dílny. Kontroluje se ale i školní nábytek - zda například odpovídá velikosti dítěte.

 

Například v počítačové učebně se kontroluje hlavně to, jestli je monitor správně umístěn, měl by být kolmo vůči oknům a zda každý žák má nastavitelnou židli. Jenže ne každá školní budova je nová a moderní jako tahle v Březně na Mladoboleslavsku.

 

Budova základní školy Na Marjánce je stará přes 100 let. Se zastaralým topením se trápí už pěknou řádku let. Buď topí moc, nebo vůbec a navíc protéká.

 

 

"Je to podstatně složitější, náročnější, finančně, časově celkově obhospodařovat takovou budovu než budovu, která je nová," řekla ředitelka školy Anna Niklová. Musí se odřezat všechny radiátory, nejen na chodbách a ve třídách, kompletně v celé škole, včetně rozvodů.

 

Podle ředitelky je na spadnutí i rekonstrukce oken. Dodržovat hygienické předpisy je tedy pro některé školy opravdu náročné.
 

Jana Schillerová/ mik TN.cz