úbytek spermií

Plodnost mužů je vážně ohrožená, tvrdí lékaři. Tohle je hlavní příčina!

Problémy
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 3. 10. 2019
Téma:

S plodností mužů to jde od desíti k pěti - podle českých lékařů jim rychle ubývá spermií. Příčin může být mnoho, tou hlavní je ale podle odborníků poškození varlete už v době, kdy byli ještě v bříšku své matky. Obzvlášť cigaretový kouř může o jejich plodnosti rozhodnout ještě předtím, než vůbec přijdou na svět.

Na problém upozornilo Centrum asistované reprodukce brněnské fakultní nemocnice. Podle odborníků dlouhodobě klesá počet spermií u českých mužů. "Ve druhé polovině 20. století byla průměrná koncentrace 60 milionů spermií v jednom mililitru. V roce 2018 to bylo už jenom 34,9 milionů spermií v jednom mililitru," napsal vedoucí centra Igor Crha.

 

Nedostatečné množství či špatná kvalita spermií přitom bývají nejčastějším důvodem neplodnosti mužů. Výsledky mnoha studií ukazují, že hlavní příčinou je poškození varlete v době, kdy byli ještě v bříšku své matky.

 

"Velké množství chemických látek může nevratně narušit vznikající semenotvorné kanálky a další struktury varlete. K těmto látkám patří například zplodiny cigaretového kouře, látky používané v chemickém průmyslu nebo i některé přírodní látky, které jsou podobné hormonům," uvedl Crha.

 

 

"Výsledek tohoto poškození se projeví s odstupem mnoha let v dospělosti. Těžko se dohledá, zda v kritickém období vzniku varlete byla matka vystavena třeba cigaretovému kouři nebo jiným škodlivinám," dodal Crha s tím, že poškození může vést nejen k neplodnosti, ale i zhoubným nádorům varlete.

 

Přestože každoročně průměrný počet spermií mužům klesá, vymření nám ještě nehrozí. Výsledky jsou stále v normě. "Koncentrace musí být vyšší než 15 milionů spermií v jednom mililitru," tvrdí Crha. Záleží však také na jejich pohyblivosti.

 

Nejen čeští muži mají problém s úbytkem spermií. Výrazný pokles zaznamenávají muži v celém západním světě zahrnujícím Evropu, Severní Ameriku, Austrálii a Nový Zéland. V roce 1973 byla průměrná koncentrace spermií 99 milionů v mililitru, v roce 2011 to ale bylo už jenom 47,1 milionů.

TN.cz