pivní cenová revoluce

Prazdroj zdražuje pivo! Jiné ceny rozhádaly i členy vládní koalice

Pivo
Zdroj: Thinkstockphotos
Pivo
Téma:

Malá pivní revoluce je tady - tedy alespoň cenová. Největší tuzemský výrobce piva, Plzeňský Prazdroj, zdražuje pivo. Dvanáctku až o jednu korunu na půllitru. Pivo dnes ale řešili i členové vlády, vicepremiér Pavel Bělobrádek totiž informoval o chystaném snížení DPH, Babiš a Sobotka ale dohodu popřeli.

Plzeňský Prazdroj plánuje zdražení všech svých piv od října. "V průměru zvyšujeme cenu u všech našich produktů o 3,2 %. Změna se týká jak baleného, tak i sudového a tankového piva a ostatních nápojů z naší produkce," uvedla mluvčí firmy Jitka Němečková.

 

Důvodem, proč pivovar zdražuje, je zdražování surovin, především vloni u chmelu. Kromě toho podle mluvčí pivovar výrazně investoval do technologií, hospod i zaměstnanců a právě to odráží "úprava cen" piva.

 

 

"V uplynulém roce jsem proinvestovali více než 1 miliardu korun do různých oblastí včetně podpory zkvalitnění prostředí hospod, modernizace sladovny, zefektivnění balení a distribuce i rozvoje našich zaměstnanců. Nejdůležitějšími surovinami pro výrobu poctivého českého piva jsou slad, chmel a voda. A když jde o jejich kvalitu, neděláme kompromisy, a to i pokud se jejich cena zvýší, jako se tomu loni stalo u chmelu," řekla mluvčí Němečková.

 

Povede to ke zdražování piva i u ostatních pivovarů a k cenové válce s konkurenty? " Nemůžeme spekulovat o reakcích trhu," prohlásila mluvčí s tím, že se pivovar poklesu prodeje piva neobává: "Milovníci kvalitního piva oceňují, že dbáme na vysokou kvalitu surovin, a zůstanou určitě poctivému českému pivu věrní."

 

 

Podle dnešních Lidových novin, které zjišťovaly reakce ostatních hráčů na trhu by se cena piva u konkurentů neměla v reakci na Plzeňský Prazdroj zvyšovat. Zdražování neplánují Pivovary Staropramen, humpolecký Bernard, ani Budějovický Budvar. Skupina Heineken, pod níž patří Krušovice, Starobrno nebo Zlatopramen zdražovala už počátkem letošního roku.

 

Pivo na vládě

 

Zatímco Prazdroj pivo zdražuje,ministr zemědělství Marian Jurečka dnes oznámil, že vláda ho naopak zlevňuje. Čepované pivo se od roku 2017 mělo přesunout z 21procentní sazby do 15procentní sazby DPH. Teď je ale opět vše jinak.

 

Informace, kterou Jurečka získal od vicepremiéra Pavla Bělobrádka, se totiž ukázala jako mylná. Bělobrádek už se na twitteru omluvil, že informoval o dohodě šéfů koalice na snížení DPH u čepovaného piva a základních potravin, aniž by koalice tento návrh  vůbec schválila.

 

"Musím uznat svoji chybu. Návrh na snížení DPH nebyl ještě odsouhlasen koalicí. Všem se omlouvám," napsal. Předchozí vyjádření, že k této dohodě dospěli předsedové ostatních koaličních stran už minulý týden, ale nedementoval.

 

Snížení DPH na pivo ministr financí Andrej Babiš používá jako finanční náplast pro hostinské, kteří budou muset zavádět Elektronickou evidenci tržeb. Babiš to tak otevřeně prezentoval už letos v lednu - zůvodňoval to podporou hospod kvůli vyšším nákladům v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Koalice ale tuto diskusi v březnu odložila. Chtěla se k ní vrátit až po vyhodnocení letošního výběru DPH.

 

Proti snižování DPH na pivo se v minulosti vyjádřil například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Řekl, že pivo je zodpovědné za polovinu zdravotních a společenských následků spojených v ČR s alkoholem. V ekonomickém vyjádření jde podle něj o škody za nejméně deset miliard korun ročně. Cenová dostupnost má přitom podle současných studií na míru spotřeby rozhodující vliv, Vobořil by proto o cenotvorbě rád vedl podrobnější debatu. "Pokud by vláda chtěla přinést změnu v DPH, nemělo by se to odrážet na snižování ceny alkoholických nápojů," podotkl.

Související témata:
tn.cz / gar