padělané bankovky

V Česku jsou falešné dvoustovky, varuje policie. Takhle je poznáte

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 2.11. 2019 12:25
Téma:

Plzeňští kriminalisté řešili v minulých dnech až dvacet případů padělaných bankovek, především v hodnotě 200 korun. Pokud se lidem dostanou do ruky, měli by se obrátit na policii. Falešnou bankovku od skutečné poznáte například hmatem nebo podle ochranných prvků.

Policie v Plzni našla od začátku října několik padělaných bankovek. Ve většině případů jimi chtěli platit lidé v obchodě. Jedna žena dokonce falešnou bankovkou zaplatila pokutu za parkování. Strážníci městské policie si toho však všimli. Kromě Plzně se peníze objevily také v Horšovském Týně nebo v Domažlicích, informoval portál Krimi Plzeň.

 

"Chtěli bychom v této souvislosti upozornit veřejnost na to, aby lidé, kteří budou mít podezření, že u sebe mají padělanou bankovku, tuto skutečnost oznámili na Policii České republiky a takové peníze nedávali dále do oběhu," uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.

 

Kriminalisté už také zahájili trestní stíhání. "S ohledem na to, aby nebyla ohrožena tato trestní řízení, není možné v současné době poskytnout k případům bližší informace," doplnila mluvčí. Dále také poradila, jak rozpoznat pravou bankovku od padělané. Jelikož jsou peníze tištěny na speciální bankovkový papír, můžete to poznat hmatem. Liší se totiž od běžného papíru.

 

 

Důležité je si všimnout také ochranných prvků:

vodoznak – v nepotištěném poli je vyobrazena podoba osoby na bankovce

lesklý okénkový proužek s mikrotextem – v lesklých polích je uvedena nominální hodnota bankovky, proti světlu jsou okénka souvislá, jinak jsou mezi okénky mezery a proužek vidíme jako přerušovaný

soutisková značka – nachází se v kroužku a proti světlu je na ní patrné ČR.

TN.cz