Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Policie stíhá exministra Drábka. Viní ho z dotačního podvodu

Jaromír Drábek
Zdroj: Mediafax

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že jeden z bývalých ministrů a další pracovníci instituce čelí trestnímu stíhání pro podezření z dotačního podvodu. Podle deníku MF Dnes jde o Jaromíra Drábka, který byl ministrem v Nečasově vládě.

Ministerstvo bez dalších podrobností ve středu ráno oznámilo, že bylo informováno o zahájení trestního stíhání jednoho z bývalých ministrů pro podezření z dotačního podvodu. Stíhání čelí i další pracovníci ministerstva. U těch současných rozhodne o dalším postupu státní tajemník.

 

Trestní stíhání potvrdil TN.cz i mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. "Náš útvar vede trestní stíhání dvou bývalých vedoucích představitelů Ministerstva práce a sociálních věcí. Ti jsou obviněni z přípravy trestného činu dotačního podvodu a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, dílem dokonaného a dílem ve stadiu přípravy. Ve věci je dále obviněn bývalý vedoucí jednoho oddělení MPSV, a to pro přípravu trestného činu dotačního podvodu," uvedl Ibehej.

 

Upřesnil, že se trestní stíhání týká transformace organizace "Institut výchovy bezpečnosti práce" na státní příspěvkovou organizaci "Fond dalšího vzdělávání". Dle závěru kriminalistů NCOZ to bylo bez opory v zákoně. Transformace byla dokončena v roce 2011, kdy byl ministrem Jaromír Drábek (TOP 09).

 

Ten pro web iDNES.cz potvrdil, že je jedním z obvinění. Usnesení o zahájení trestního stíhání mu bylo doručeno na konci února. "Jsem trestně stíhán za to, že jsem opakovaně podepsal změnu zakládací listiny příspěvkové organizace ministerstva. Kreativní výklad policie je, že jsem tyto změny provedl úmyslně protiprávně," řekl Drábek iDNESu s tím, že úmysl ani protiprávnost není v usnesení doložena.

 

Podle mluvčího NCOZ Ibeheje dvě z obviněných osob už proti zahájení trestního stíhání podaly stížnost. "O stížnosti zatím nebylo dozorujícím státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze rozhodnuto," dodal Ibehej.

 

 

Mezi obviněnými má podle webu iDNES.cz být i bývalý Drábkův náměstem Vladimír Šiška. Ten si odpykává čtyřletý trest za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek. Vedle toho jej policisté kvůli jeho působení na ministerstvu obvinili také v dalších dvou kauzách.

 

Ministerstvo minulý měsíc podalo tři trestní oznámení. Nejprve 17. dubna pro podezření z trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Trestní oznámení mělo souviset s ekonomickým informačním systémem.

 

Druhé trestní oznámení podal úřad o dva dny později v souvislosti s pochybeními při zadávání zakázek. Ministerstvo podle informací TN.cz podalo ještě třetí trestní oznámení. Žádné z nich ale s tímto trestním stíháním nesouvisí.

 

Úřad v trestním stíhání bývalého šéfa resortu vystupuje jako poškozený. Ministryně Jaroslava Němcová se rozhodla zřídit pracovní skupinu, která má zajistit ochranu zájmů ministerstva a má zabránit vzniku další škody.

 

"Jedná se o velmi závažnou problematiku ohrožující ve značném rozsahu jak ekonomické zájmy Česka, tak i ekonomické zájmy EU a poškozující zahraničně politické zájmy naší republiky. Navrhla jsem proto policejnímu prezidentovi zřízení zvláštní vyšetřovací skupiny za účelem objasnění trestné činnosti spáchané ke škodě majetku ČR v resortu MPSV," uvedla Němcová.

 

Přesná výše škody zatím nebyla vyčíslena. Podle ministerstva i to bude předmětem trestního řízení.
 

vbo TN.cz