Zásah na Českolipsku

Po explozi v Hamru musejí k lékaři další lidé. Už je jich více než sto!

Ivan Berka
Ivan Berka
28.11. 2019 21:35

Počet lidí, kteří se budou muset podrobit zdravotním testům v souvislosti s výbuchem v provozovně na zpracování odpadu v Hamru na Jezeře na Českolipsku, se výrazně zvýšil. Ještě v úterý se hovořilo o 65. Nyní náměstek hejtmana Přemysl Sobotka TV NOVA potvrdil, že půjde celkem o 140 lidí.

19. listopad, 9 hodin 12 minut. V areálu podniku Purum dochází k nečekané a explozivní chemické reakci mnoha látek. Operační středisko hasičů ale dostává jinou informaci, a to, že jde pouze o únik plynu.

 

V místě je mlžný opar a v něm osm zraněných, kteří potřebují akutní pomoc. Na místě zasahují hasiči, policisté i zdravotníci. Mezi nimi je i 21letá studentka záchranářství z Technické univerzity. Byl to pro ni první ostrý výjezd v rámci praxe.

 

"Šli jsme k pacientovi a starali jsme se o něj. Za chvilku nám všem začalo být špatně. Sucho v ústech, podlamování nohou. Takže jsme pacienty co nejrychleji nabrali a jeli jsme dál," vzpomíná Erika Přibylová.

Podobné příznaky popisují i další zdravotníci - pálení očí, škrábání v krku, obtíže při polykání. Podle krajského hygienika byla na místě změřena kyselina sírová, chlorovodíková, chlor, sirovodík a dimethylsulfid. A patrně i další látky.

 

Počet lidí, kteří budou v souvislosti s chemickou havárií vyšetřeni na přítomnost toxických látek, se proti úterním 65 více než zdvojnásobil.

"Dnes to číslo přes 140 obsahuje i personál z nemocnic, kam byli dotyční zranění dopraveni," uvedl náměstek libereckého hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

 

Případ už ve středu přijela do Liberce řešit ministerská komise. Hasiči trvají na tom, že při zásahu nepochybili. Žádný z hasičů není v neschopnosti.

pez TN.cz