Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2018 21:19
Rozsáhlé evakuace

Lijáky, záplavy, vichřice. Evropu drtí extrémní počasí! VIDEO

Zdroj: TV Nova

Prudké změny počasí netrápí jen Česko, ale i velké části západní Evropy. Vážná situace je mimo jiné na jihu Francie, kde po průtržích mračen přišly bleskové povodně. Německo pro změnu hlásí velmi silný vítr.

Podle francouzských úřadů muselo být kvůli extrémnímu počasí evakuováno na 1600 lidí, především návštěvníků kempů a tábořišť.

 

Záchranáři ovšem hlásí i pohřešované - například sedmdesátiletého německého seniora, který pracoval jako vedoucí na jednom z dětských táborů v regionu.

 

Bojovat s následky řádění počasí do terénu vyrazilo na čtyři sta hasičů a policistů, ze vzduchu pomáhají také čtyři vrtulníky, píše BBC.

 

 

Na některých místech po dlouhém suchu podle meteorologů spadlo během jediného dne až 80 milimetrů srážek. Francouzské ministerstvo vnitra vyhlásilo v šesti regionech povodňovou pohotovost a oznámilo, že 17 tisíc domácností je bez dodávek elektřiny.

 

Pohřešovaný německý vedoucí se prý před rychle postupující vodou ukryl ve svém přívěsu, jenže ten proud odnesl pryč. Záchranáři ho později objevili prázdný a rozbitý na několik kusů.

 

Sever Německa zasáhla v noci na pátek bouře Nadine, která způsobila vážné problémy v dopravě a vyžádala si několik zraněných. Informovala o tom agentura DPA.

 


Nejhůře postižena byla oblast kolem města Hannover a na pobřeží Severního moře. Rychlost větru na severním pobřeží Německa dosahovala 140 kilometrů v hodině.


Husté lijáky a vichr zastavily dopravu na dálkových železničních linkách Hannover-Hamburk-Kiel, Brémy-Hamburk a Osnabrück-Löhne. Podle DPA na těchto tratích nejezdily vlaky ani v pátek ráno.


Kvůli bouři Nadine, která přišla po řadě mimořádně horkých dní, byla narušena železniční doprava i na dalších místech. Společnost Deutsche Bahn musela cestujícím, kteří v noci na dnešek uvázli na tratích, poskytnout náhradní ubytování v lůžkových vagonech v Dortmundu, Hannoveru, Braunschweigu či Berlíně.

 

pez, ČTK TN.cz
Reklama