Náhrada pro rodiče

Po opozici chce ošetřovné navýšit i Maláčová. Plánuje pomoct rodinám

Jana Maláčová
Zdroj: Profimedia, Michal Růžička / MAFRA
Lucie Staničková
Lucie Staničková
15.4. 2020 15:18
Téma:

Mnozí rodiče zůstali kvůli uzavření škol a školek doma se svými dětmi. Právě jim vláda zajistila nárok na ošetřovné, které činí 60 % základu mzdy. Podle opozice je však výše příspěvku nedostatečná a žádali navýšení. To chce nyní navrhnout i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Předtím než balíček schválila poslanecká sněmovna chtěla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhnout, aby se výše ošetřovného zvýšila ze stávajících 60 procent základu mzdy na 80 procent.

 

"Musíme být solidární k lidem, pro které se stane ošetřovné jedinou formou jejich mzdy,“ uvedla při schvalování ošetřovného Pekarová Adamová.

 

Nyní chce zvýšení ošetřovného navrhnout na dalším zasedání vlády také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, podle které by navýšení mohlo zabránit spirále exekucí a propadu rodin.

 

 

"Chci navrhnout navýšení na 80 % a to zpětně od 1. dubna. Větší peníze by rodinám přistály na účtech už v květnu. Koronavirus nesmí rodiny a samoživitele položit na lopatky,“ informovala na sociálních sítích Maláčová.

 

Podle ministryně je důležité, s jakými podmínkami přijde ministerstvo školství při pootevření základních škol. "Obecně ale bude platit to, že rodiče mohou dále čerpat ošetřovné za dny, kdy jejich dítě nebude kvůli regulovaným podmínkám ministerstva ve škole,“ dodala ministryně.

 

Návrh Maláčové na sociálních sítích podpořil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

 

Česko kvůli pandemii koronaviru čekají špatné časy. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz