záchrana dětí

Po proboření ledu v Žamberku držel chlapce nad vodou. Hrdinu teď ocenili

Ocenění pro zachránce dětí z Žamberka - 6
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Michal Dvořák převzal ocenění za záchranu dětí v Žamberku
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
12.4. 2021 17:29
Téma:

Na žamberské radnici v pondělí převzal ocenění Michal Dvořák, který na začátku v března riskoval svůj život, aby zachránil děti, pod kterými se na rybníku probořil led. Do příjezdu hasičů držel dva ze tří chlapců nad vodou. Při události jedno dítě přišlo o život.

Na začátku března na rybníku v Žamberku praskl led pod pěti dětmi, třemi chlapci a dvěma dívkami. Zatímco děvčata se dostala na břeh a utíkala pro pomoc, všichni chlapci skončili ve vodě uvěznění pod ledem. Přestože jeden z hochů přišel o život, mohla mít událost ještě tragičtější následky, nebýt Michala Dvořáka, který se živí jako kapitán na lodi.

 

"V Zámeckém parku jsem byl úplně náhodou a když ke mně přiběhla holčička, že se kluci topí, neváhal jsem. Jsem rád, že se v práci učím, jak pomoci tonoucímu, teď se mi to vyplatilo," svěřil se pan Dvořák. Na led nevběhl bez rozmyšlení, věděl, že ho neudrží. Vydal se na něj teprve poté, co našel v náhonu větev a vzal si ji s sebou.

 

"Posledních pár metrů jsem se už k místu, kde byly pod vodní hladinou děti, plazil," popisuje záchranu. Do příjezdu záchranných složek držel dva z chlapců nad vodou. "Pak už jsem slyšel sirény hasičů a věděl jsem, že pomoc je na cestě," dodal.

 

 

Na žamberské radnici Michal Dvořák v pondělí převzal medaili a finanční dar. Za jeho hrdinský čin mu poděkoval starosta města Oldřich Jedlička, ale také ředitel hasičů Pardubického kraje Aleš Černohorský.

 

"Hasiči při svém nástupu slibují, že při své práci nasadí i svůj vlastní život. Vy jste nikomu nic nepřísahal, a přesto jste pro děti do vody ihned skočil. Pro děti, které mají před sebou celou budoucnost jste nasadil svůj vlastní život," řekl zachránci Černohorský při předávání medaile.

 

"Myslím, že jsem se zachoval tak, jak by se zachoval každý. Ale dnes jsem z toho trochu naměkko," prozradil Dvořák.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Připomeňte si dramatickou událost z 4. března, kdy se pod dětmi probořil led, v reportáži TV Nova:

 

GALERIE: Zachránce dětí z Žamberka dostal ocenění

1
/
5
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Ocenění pro zachránce dětí z Žamberka - 6

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz