Zátah v USA

Po razii proti imigrantům zůstaly opuštěné děti! Část už propustili

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Aktualizováno 9.8. 2019 13:46
Téma:

Americké imigrační úřady propustily po včerejší rozsáhlé razii proti nelegálním migrantům v Mississippi okolo 300 lidí. Více než 300 jich ale stále zůstává v detenčních zařízeních. Imigrační úředníci během zátahu v sedmi továrnách zadrželi téměř 700 lidí, kteří u sebe neměli potřebné dokumenty.

Největší razie na nelegální přistěhovalce ve Spojených státech za posledních deset let. Tak o posledním hromadném zatýkání imigrantů v amerických továrnách mluví zahraniční média. Z 680 zadržených, kteří se policistům neprokázali platnými dokumenty, zatím cely opustila necelá polovina.

 

Řada politiků postup imigračních úřadů kritizuje kvůli velkému množství dětí, které zůstaly samy bez rodičů. "Chci, aby propustili mého otce a všechny ostatní. Hispánci nedělají nic špatného, nekradou. Prosím otevřete našim rodičům dveře," žádá dcera zadrženého imigranta Magdalena Gomezová-Gregoriová.

 

Přestože úřady mluví o tom, že podnikly patřičné kroky, aby bylo o děti přistěhovalců postaráno, místní situaci popisují jinak. "Je hrozné vidět, jak jsou všechny ty děti bez mámy a táty. Nemají kde zůstat přes noc, nikoho, kdo by jim dal najíst. Snažíme se zjistit, jak jim můžeme pomoct," uvedla obyvatelka Mortonu Gabriela Rosalesová.

 

 

Někteří demokraté ale kritizují i nevhodné načasování celé operace, která proběhla jen pár dnů poté, co rukou útočníka zemřelo během rasově motivované střelby v El Pasu 22 lidí a 24 dalších bylo zraněno.

 

V Guatemale o spolupráci v oblasti imigrace a zajištění bezpečnosti ve státech, z nichž přistěhovalci pocházejí, jednala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

epa TN.cz