Schůze pokračuje

Poslanci rozhodli o platech učitelů, mají nárok na 130 % průměrné mzdy

Jednání ve Sněmovně
Zdroj: TN.cz
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:28
22.1. 2021 7:50
Téma:

V pátek znovu zasedla Poslanecká sněmovna. Poslanci se věnovali především legislativě spojené s koronavirovou krizí, ale také platům učitelů. Schválili, že do roku 2023 budou mít pedagogové nárok na minimálně 130 % průměrné mzdy.

Na páteční schůzi poslanci odhasovali úpravu novely školského zákona od Pirátů, podle které se budou platy učitelů zvyšovat minimálně na 130 % průměrné mzdy do roku 2030.

 

Schválili také možnost čerpat ve výši 500 korun denně podnikatelům, kteří jsou v úpadku. Týká se OSVČ, společníků malých s.r.o., podnikatelů, kteří zcela omezeni nebyli, ale jsou dodavatelé nebo podnikají v provozovnách, které byly uzavřeny, lidé podnikající mimo pracovní poměr.

 

  

Ve zkráceném jednání poslanci projednali také příspěvky na péči během pandemie. "Jedná se o technickou pojistku, která má zabránit negativním vedlejším dopadům čerpání mimořádného ošetřovného kvůli zavřeným školám. Na rozdíl od standardního ošetřovného je vypláceno po celou dobu trvání péče o dítě během zavřený škol," popsala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

 

Nevýhodou mimořádného příspěvku na péči je, že rodič může obdržet výplatu ve stejném měsíci jako mzdu, což mu uměle zvýší plat a může ohrozit pobírání například příspěvku na bydlení. Pokud Sněmovna návrh neschválí do konce ledna, bude už podle Maláčové bezpředmětný.

 

Sněmovna návrh podpořila. Pro bylo 97 přítomných poslanců a ošetřovné se dočasně nebude počítat do příjmů při schvalování nároku na dávky. Schválen byl také návrh zákona, který upravuje jmenování soudců.

 

Připomeňte si čtvrteční konflikt ve Sněmovně:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz