korejská krize

Po setkání se objevují pochyby, jestli budou dohody zrealizovány

Téma:

Záběry ze schůzky severokorejského vůdce a jihokorejského prezidenta uveřejnily televize po celém světě. Už teď se ale diskutuje o tom, jestli ujednané dohody země i zrealizují.

"Jižní a Severní Korea potvrdily společný cíl denuklearizace Korejského poloostrova. Obě země sdílejí názor, že opatření zahájená Severní Koreou jsou významná a klíčová," zveřejnila korejská moderátorka Ri Čchun-hi.

 

Setkání vůdce Severní Koreje Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina sledoval celý svět. Severokorejská televize této události věnovala 15 minut a to až druhý den.

 

"Severní a Jižní Korea se také dohodly, že budou aktivně pokračovat ve schůzkách, na kterých se bude jednat o ukončení korejské války. Do jednání budou zapojeny i Spojené státy a Čína," zaznělo v korejské relaci.

 

I přes oficiální prohlášení a honosné ceremonie, které summit provázely, se vyrojily spekulace o skutečných důsledcích schůzky. Podle některých jsou Kimovy sliby jen plané, jiní ale doufají, že to vůdce KLDR myslí vážně.

 

"Státní deník Severní Koreje lze chápat jako jakousi učebnici pro severokorejský lid. Kim pustil do oběhu zprávy o denuklearizaci Korejského poloostrova i o plánech ukončit válku. Pokud k tomuto přihlédneme, můžeme říci, že Kim myslí dohodu upřímně a chce docílit jejího provedení," uvedl profesor Yang Moo-jin.

 

 

Na to, jak se situace v KLDR vyvine, čekají i uprchlíci, kteří před diktátorským režimem utekli. Podle některých pouhá denuklearizace nestačí. "Režim se musí kompletně změnit. Musí se změnit ústava tak, aby lidem byla zajištěna základní lidská práva a životní standardy," vysvětlila severokorejská uprchlice Lee Ae-ran.

 

Pro Kimův režim byla ještě donedávna Jižní Korea hlavním protivníkem. Podle odborníku změnu vůdcova postoje zapříčinila zejména tristní situace tamní ekonomiky okleštěné sankcemi Rady bezpečnosti OSN.
 

Související témata:
TN.cz