turismus v praze

Po turistech se v Praze slehla zem. Umělci a prodejci suvenýrů lamentují

Téma:

Dopady koronavirové krize výrazně pociťují mimo jiné i podnikatelé v turistickém ruchu v Praze. V hlavním městě se podle statistik ubytovalo v druhém čtvrtletí o 94 % méně turistů než loni. Zaznamenali to samozřejmě i umělci a prodejci suvenýrů na Královské cestě. Čeští turisté si na rozdíl od těch zahraničních jejich výrobky prý moc nekupují.

Tržby podnikatelů v centru Prahy se i nadále nezvyšují a mnoho z nich je krok od krachu. Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří také umělci z Karlova mostu. "Už se sem měsíc dá chodit, ale k ničemu to nebylo. Nejsou lidi. Trochu jsme slevovali a ještě slevujeme," postěžoval si jeden z umělců.

 

Obchody se suvenýry ještě nedávno byly plné návštěvníků, během koronavirové krize ale musely zavřít. "My spolu mluvíme v době, kdy máme za sebou těžké období, musím ale na druhou stranu říct, že občané městské části si oddechli. Byli jsme pod velkým tlakem turismu. My se jim snažíme pomoci, vypisujeme v rámci možností různé granty," říká člen rady Petr Burgr.

 

 

 

Do Prahy se sice vracejí turisté, ale jde většinou o Čechy. Ti sice tolik umění nekupují, ale přece jen se umí slušně rozšoupnout. Výtvarníci a umělci se pomalu vrací na populární turistická místa v Praze, avšak prodejci se suvenýry na svůj návrat stále čekají.

 

Turismu v Čechách letos podle odhadu ekonomů hrozí až padesátiprocentní propad příjmů oproti minulým letům.

Jan Zálužský, Kateřina Sejková TN.cz